Členská sekcia

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.


Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean?

S Lean som sa stretol už ako koordinátor kvality, neskôr ako líder Lean Six Sigmy a manažér kvality zároveň. Lean  pre mňa predstavuje systém.

Súčasným trendom je vysoká miera konkurencieschopnosti firmy a rýchla adaptabilita na vonkajšie vplyvy trhu  a práve vďaka Lean sa snažíme usporiadať naše procesy do štruktúrovaného systému a reagovať na zmeny na trhu.

Niektorí sa Lean boja, pretože predstavuje rôzne nástroje, no ak človek príde nato, že tie nástroje fungujú, tak si vie ten systém nastaviť a potom ako hovoríme: „ môžete chodiť vysmiatí do práce“, lebo systém bude fungujúci. Je to o jeho  zvládnutí a Lean nám má k tomu dopomáhať. Môžeme sa o niečo snažiť, môžeme to robiť i spôsobom, že skúšame a uvidíme, ale to nemá štruktúru, to zase nie je systém. Lean má na to nástroje, napr. Design of experiments, štruktúrovaný systematický nástroj, ktorý nám dopomáha k tomu, aby sme chodili do práce spokojní, lebo vieme, že nás nečakajú obrovské prekvapenia, s ktorými musíme bojovať.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

S mojimi začiatkami s Lean sa spája taká príhoda. Keď som pracoval ako koordinátor kvality, stále sme si požičiavali nejaké nožnice v kancelárii, resp. sme zháňali, kde sú a kto ich má. Zrazu som si všimol malú plochu u mňa v kancelárii a povedal som si, že si tam urobím so žltou lepiacou páskou také rámčeky a do nich si poukladám nožnice. Ak vidíme, že tá bunka je prázdna, tak tie nožnice niekto má. Týmto spôsobom som vedel, že tie nožnice tam majú byť, že sa nemajú kade-tade povaľovať. Vytvoril som systém. Čiže prvýkrát som sa s Lean stretol, keď som sa v kancelárii snažil zorganizovať svoju zošívačku a nožnice .

Zároveň som ako koordinátor kontroloval linku, robil som si aj audity, a ak sme našli nejaké nezhody, zvyčajne to boli nezhody typu:  „ja nato nemám nástroje, ja nato nemám to a ono, ja nato nemám prostriedky“ a zasa sa vraciame k tomu, že to je o organizácii práce, o pomalom zavedení 5S. Všetko to dávalo zmysel, človek si povie, že 5S, no tak si urobím nejaký poriadok, ale v konečnom dôsledku  to ušetrí veľmi veľa peňazí. Napríklad, ak si vplyv trhu vyžaduje ,povedzme, nejakú prestavbu zariadení a zasa, keď operátor vie, kde má ten kľúč alebo ten nástroj, s ktorým vie tu prestavbu vykonať, lebo má zavedené 5S, tak aj tá redukcia času môže byť prínosná pre firmu, čiže sa jej podarí ušetriť peniaze aj zabezpečiť komfort pracovníkov, ktorí tú prestavbu vykonajú.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za najväčší úspech považujem zníženie času pretypovania, v ktorom sme 96 hodín zredukovali na 20 hodín (cca). Toto zníženie bolo spôsobené prestavbou zariadení, správnou komunikáciou, správnym usporiadaním nástrojov. Bolo potrebné dať tomu štruktúru a ľudí naviesť na určitý smer, ukázať im, aké výhody z toho plynú a preto to považujem za veľký prínos. Naša firma má 15 podnikov v EÚ a na Blízkom Východe a my sme boli v týchto procesoch takým „benchmarkom“ pre tento projekt, pretože my sme dokázali tieto úspory, niekoľko znásobiť, bolo to niekoľko desiatok miliónov. Vyhrali sme  ocenenia z World Cup Performace Award za The most improved plant, to znamená, že sme sa najviac zlepšili zo všetkých 15 podnikov, takže to bolo pre nás také zadosťučinenie a pôsobilo to motivačne. Začalo to tímovými nožničkami a skončilo to miliónovými úsporami .

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Myslím si, že mnohí kolegovia budú so mnou súhlasiť, že majú podobné, ak nie rovnaké skúsenosti, či už  z toho manažérskeho hľadiska alebo aj z toho ľudského. Ak prídete za nejakým operátorom, ktorý je spokojný, ktorý už má nejaký svoj režim a poviete: „pozri kolega môj, ideme to trošku zmeniť, lebo to potrebuje zmenu“, on odpovie: „no a načo by som to menil, ja som tu spokojný, všetko je v poriadku“. Táto rezistentnosť ľudí na určité zmeny môže pôsobiť ako prekážka, ale prekonať ju, nie je o ničom inom, len o správnej komunikácii. Ako je definované v DMAIC-u, niekto si myslí, že je dôležité meranie, analýza, a asi aj zlepšenie, ale dôležité je to správne definovať a hlavne aj pre toho operátora – aké sú pre neho výhody. I v kontrolnom procese má manažér opäť tú rezistentnosť ľudí voči zmenám a je potrebné akési vysvetlenie, prečo je to dobré a ich správne nasmerovanie.

My, keď nedefinujeme správne nejaký projekt, čo sa nám aj stalo, že sme trošku zanedbali túto fázu definície, tak potom si tí ľudia  kladú otázku: „Vedia oni vôbec čo robia?“ Pri niektorých typoch projektov, sme to museli poriadne premyslieť, poučili sme sa, je potrebné dať ľuďom správne informácie a stále za nimi chodiť, informovať ich o stave a v akej fáze sme, že už vidíme nejaké zlepšenie, čiže takýmto pomalým spôsobom, sa aj títo ľudia pridávajú na našu stranu, keď vidia, že to ide, že sú tam predpoklady pre výsledky alebo už vidia nejaké výsledky (áno, bude sa mi ľahšie robiť), ak sú na našej strane. Ale zo začiatku je tá vzdorovitosť ľudí, nástroje sa človek naučí, ale ľudia sú dôležití.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/vyrovnávate?

Hlavne komunikáciou, tá je veľmi dôležitá  a správne nastaveným tokom informácií, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať, ale práve toto je kameňom úrazu, veď v konečnom dôsledku, aj keď sa niečo stane mimo Lean, vždy je to hlavne o tej komunikácii.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Určite by to mal byť change manažér, čiže musí ovládať tie Lean nástroje (alebo by mal vedieť, kde ich nájde), musí vedieť presvedčiť ľudí, pretože jeden nadšenec nedokáže toho veľa sám (možno niekde priloží ruku k dielu), preto potrebuje vedieť motivovať ostatných v tíme, aby videli, že to je potrebné, a že vďaka tomu budeme mať výsledky.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Nech sa neboja ísť do Lean, že budú veľmi milo prekvapení, aké výhody ponúkajú tieto nástroje, ale keď sa už pustia do toho, tak nech nezanedbávajú poslednú fázu a to je fáza kontroly. Nech Lean v nich nevyhasne v tejto poslednej chvíli, ale nech to dotiahnu do úplného konca a nech je tá kontrolná fáza správne nastavená, pretože to je kľúčové.


Dominika Vargová

Marketing coordinator
Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Pridajte Komentár

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

9 Zmeny v spoločnosti je potrebné komunikovať „firemným“ jazykom

Prinášame Vám posledný rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Rozhovor s Jiřím Zeman, ktorý pôsobí ako Sr ISC Operations Manager v Honeywell Aerospace Olomouc, vám ponúka jeho recept ako hladko zavádzať zmeny v spoločnosti , dozvieme sa ako ovplyvní pozitívny príklad ďaľšie zmeny a ako to všetko súvisí s Leanom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Zeman / Sr ISC Operations Manager ,Honeywell Aerospace Olomouc

Čítať ďalej »

#8 Vďaka Leanu vieme v spoločnosti robiť veci ľahšie a rozumnejšie

Prinášame vám druhý rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Zaujímavý rozhovor s Michalom Major , ktorý pôsobí na pozícií Poprad Site Director v spoločnosti Beko Europe, vám ponúka možnosť nahliadnúť bližšie do fungovania spoločnosti, akú úlohu zohráva Lean a jeho aplikácií vo všetkých obliastiach firmy. Nechajte sa inšpirovať, ako veci robiť jednoducho, a hlavne s rozumom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Michal Major / Poprad Site Director ,Beko Europe

Čítať ďalej »

#7 Akú úlohu zohráva Lean v prvej nemocnici novej generácie na východnom Slovensku ?

Podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2024 v Jasnej s veľmi zaujímavým hosťom Mariánom Haviernikom, ktorý pôsobí ako CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko, ktorý nám priblížil ako funguje nemocnica na Východnom Slovensku založená na moderných princípoch. V tomto podcaste sa dozviete akú úlohu zohráva Lean, čo dokáže priniesť a aké výhody má v oblasti zdravotníctva. Ospravedlňujeme sa za zhoršenú kvalitu zvuku, vzhľadom na provizórne podmienky na summite ,avšak tento drobný nedostatok vynahrádza hodnotný obsah.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Marián Haviernik/ CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko

Čítať ďalej »

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre celú skupinu. Z akých prvkov sa tento ich systém skladá, čo je pre nich vo firme dôležité, ako merajú prínos zlepšovacích aktivít a ako budujú angažovanosť a ako sa sám Jirka dostal vôbec k Lean?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Neužil / Lean Manager, Mann Hummel

Čítať ďalej »