Členská sekcia

Vladislav Paliga

„Pokiaľ som obklopený ľuďmi, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu ako ja, t.j. Lean+, tak každá prekážka sa stáva míľnikom, ktorý nás posúva ďalej.“ Tentokrát sa o svoje skúsenosti s nami podelil Vladislav Paliga, procesný inžinier zo spoločnosti SYRÁREŇ BEL SLOVENSKO a.s.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Ja si pod pojmom Lean predstavujem životnú filozofiu, ktorou  by mal človek  žiť v pracovnom aj v súkromnom živote. Je to spôsob fungovania, optimalizácie a eliminovania plytvania nielen vo výrobnom procese, ale aj doma v obchode či kancelárii.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Je to ťažko definovať, kedy presne sa začali prelínať naše cesty. Po štúdiu na vysokej škole som nastúpil na pozíciu kvalitára v automotive. Mal som na starosti meranie dielov automobilov pomocou 3D CMM a už vtedy som si vytvoril vlastný plán a postup, spôsob merania, spôsob dopravy dielov do laboratória a všetko s tým spojené. Už to bola optimalizácia procesu a ani som si neuvedomil, že sa jedná o Lean. To som si uvedomil až neskôr.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za jeden z najväčších úspechov v rámci implementácie Lean považujem podporu pri rozbiehaní výroby v rumunskom výrobnom závode (ešte keď som pracoval v automotive), kde bolo potrebné zaviesť všetky už bežiace a fungujúce štandardy z výrobného závodu na Slovensku. To, že sa nový závod staval na „zelenej lúke“ nám dávalo priestor aj na optimalizáciu procesov, ktoré sa nedali v našich podmienkach na Slovensku implementovať z dôvodu väčších nárokov na priestor.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Najväčší problém vo svete Lean nastáva vtedy, keď predstavujete svoju víziu ľuďom, ktorí sú zvyknutí na určitý štandard a nemajú vôľu niečo meniť. Vo svete Lean si niekedy človek pripadá, že len on pláva proti prúdu a tí ostatní sa naňho pozerajú ako keby prišiel z inej planéty.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate?

Treba si uvedomiť, že prekážky sú tu na to, aby sa zdolávali. Všetko závisí na tom, ako k tomu pristupujem ja a ako k tomu pristupujú ľudia s ktorými spolupracujem. Pokiaľ som obklopený ľuďmi, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu ako ja, t.j. „Lean+“, tak každá prekážka sa stáva míľnikom, ktorý nás posúva ďalej.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by mal byť vybavený poriadnou dávkou trpezlivosti, štipkou zdravého sebavedomia a v neposlednom rade chuťou učiť sa nové veci a rozširovať si obzory.

Určite je potrebné, aby bol empatický, vedel komunikovať s ľuďmi a vedel im predstaviť svoju víziu.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Ja by som chcel všetkým odkázať, aby to čo robia, robili aj naďalej, pretože to má zmysel aj keď si možno niekto myslí, že nemá. Treba ísť proti prúdu a nevzdávať sa. Nech každý ide vždy za svojím vytýčeným cieľom.

Na záver by som  sa chcel poďakovať Lean Institute Slovakia, že som dostal priestor na to, aby som sa podelil s Vami o moje pocity a skúsenosti. Chcel by som vyjadriť veľký obdiv, že v dnešnej dobe dokážu spájať ľudí s rovnakým nadšením a cítením. Lean s Vami!

„Tri hlavné veci, ktorých je treba, aby sa dosiahlo čohokoľvek, čo za to stojí, sú: práca, vytrvalosť a zdravý rozum.“ Thomas Alva Edison. Tešíme sa, že mladá, svieža generácia sa riadi týmito zásadami a ďakujeme Vladovi, že nám priniesol nové zaujímavé pohľady. 

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

9 Zmeny v spoločnosti je potrebné komunikovať „firemným“ jazykom

Prinášame Vám posledný rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Rozhovor s Jiřím Zeman, ktorý pôsobí ako Sr ISC Operations Manager v Honeywell Aerospace Olomouc, vám ponúka jeho recept ako hladko zavádzať zmeny v spoločnosti , dozvieme sa ako ovplyvní pozitívny príklad ďaľšie zmeny a ako to všetko súvisí s Leanom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Zeman / Sr ISC Operations Manager ,Honeywell Aerospace Olomouc

Čítať ďalej »

#8 Vďaka Leanu vieme v spoločnosti robiť veci ľahšie a rozumnejšie

Prinášame vám druhý rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Zaujímavý rozhovor s Michalom Major , ktorý pôsobí na pozícií Poprad Site Director v spoločnosti Beko Europe, vám ponúka možnosť nahliadnúť bližšie do fungovania spoločnosti, akú úlohu zohráva Lean a jeho aplikácií vo všetkých obliastiach firmy. Nechajte sa inšpirovať, ako veci robiť jednoducho, a hlavne s rozumom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Michal Major / Poprad Site Director ,Beko Europe

Čítať ďalej »

#7 Akú úlohu zohráva Lean v prvej nemocnici novej generácie na východnom Slovensku ?

Podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2024 v Jasnej s veľmi zaujímavým hosťom Mariánom Haviernikom, ktorý pôsobí ako CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko, ktorý nám priblížil ako funguje nemocnica na Východnom Slovensku založená na moderných princípoch. V tomto podcaste sa dozviete akú úlohu zohráva Lean, čo dokáže priniesť a aké výhody má v oblasti zdravotníctva. Ospravedlňujeme sa za zhoršenú kvalitu zvuku, vzhľadom na provizórne podmienky na summite ,avšak tento drobný nedostatok vynahrádza hodnotný obsah.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Marián Haviernik/ CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko

Čítať ďalej »

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre celú skupinu. Z akých prvkov sa tento ich systém skladá, čo je pre nich vo firme dôležité, ako merajú prínos zlepšovacích aktivít a ako budujú angažovanosť a ako sa sám Jirka dostal vôbec k Lean?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Neužil / Lean Manager, Mann Hummel

Čítať ďalej »