sk Slovenčina
Členská sekcia

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean?

Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec nie je definovaný. To, čo ma ženie vpred, je vidina zlepšenia – zjednodušenia procesu, úspora času, peňazí, atď… Odmenou je skvelý pocit, keď sa zlepšenie dostaví a ocenia to najmä tí, ktorých sa to týka. Lean je spôsob, akým pracujem, myslím, žijem. 

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Leanom?

Začala sa formovať úplne neplánovane pred zhruba 7 rokmi, keď mi na pohovore na technickú pozíciu, ponúkli práve pozíciu Lean koordinátora, že vraj by som sa im na to hodil viac. Netušil som vtedy ani čo to „lean“ znamená. Nakoľko mám rád výzvy a oslovilo ma, že vo mne niekto videl potenciál,o ktorom som ani sám netušil, vydal som sa na „lean“ cestu. 

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za môj najväčší úspech považujem, keď vidím, že ľudia, ktorých som školil, trávil s nimi čas pri analýze koreňových príčin, prezentoval výsledok ich práce pred riaditeľom závodu, využívajú nástroje lean aj bez toho, aby som ich k tomu viedol. Je to pre mňa potvrdením, že sa mi podarilo nasmerovať ich správnou cestou.   

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Aby akékoľvek zlepšenie bolo úspešne a trvácne, je potrebné, aby členovia daného procesu verili v dané zlepšenie. Čiže najťažšie je presvedčiť členov tímu, aby sme sa tou cestou pre zlepšenie vydali.   

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/vyrovnávate?

Na každého treba inak. Čo sa však zovšeobecniť dá je, že každý potrebuje vedieť, aké výhody z potencionálneho zlepšenia budú vyplývať pre jeho osobu. Niekto potrebuje viac času, niekto menej. Kľučovým bodom je dôkladne vysvetliť, prečo potrebujeme niečo zlepšovať, ako budeme postupovať a aké benefity to prinesie. Môj recept je jednoduchý, tráviť veľa času s ľudmi, porozumieť ich obavám, pýtať sa na ich názory na zlepšenia. 

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec? 

Musí mať silne odhodlanie ísť vytýčenou cestou. Ak vnútorné odhodlanie chýba, ťažko presvedčí iných. Musí byť komunikatívny a schopný aktívne načúvať. Ako samozrejmosť považujem logické myslenie a systematický sposôb práce. V neposlednom rade vytrvalosť, tej potrebuje tony. 

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Veľakrát sa stretávam so situáciou, že niečo nefunguje, „všetci“ o tom vedia a nikto sa neodhodlá to zlepšiť. A tu je naša príležitosť rozšíriť si poznanie a skúsenosti o niečo nové. Držím vám, palce aby sa vám podarilo stiahnúť na Lean cestu čo najviac nadšencov.   

Ďakujeme Martinovi, že sa s nami podelil o svoje inšpiratívne názory a skúsenosti. Želáme mu veľa úspechov pri riešení ďalších výziev v pracovnej i súkromnej sfére. Na záver ešte posledná myšlienka, ako jedno z pravidiel dosiahnutia úspechu od Martina, „Stále je čo zlepšovať.”

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »
Eva Beneová

Eva Beneová

Dnešné interview, ktoré nám poskytla Eva Beneová, zastávajúca pozíciu Payroll Admin Manager v spoločnosti Tesco Business Services Budapest, začneme krásnym citátom „Všetky naše sny sa môžu splniť, ak máme snahu ich zrealizovať.“ Walt Disney . A tak ako Disney aj Evka nám poskytla inšpiráciu a priestor na zamyslenie. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu

Čítať ďalej »