Členská sekcia

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean?

Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec nie je definovaný. To, čo ma ženie vpred, je vidina zlepšenia – zjednodušenia procesu, úspora času, peňazí, atď… Odmenou je skvelý pocit, keď sa zlepšenie dostaví a ocenia to najmä tí, ktorých sa to týka. Lean je spôsob, akým pracujem, myslím, žijem. 

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Leanom?

Začala sa formovať úplne neplánovane pred zhruba 7 rokmi, keď mi na pohovore na technickú pozíciu, ponúkli práve pozíciu Lean koordinátora, že vraj by som sa im na to hodil viac. Netušil som vtedy ani čo to „lean“ znamená. Nakoľko mám rád výzvy a oslovilo ma, že vo mne niekto videl potenciál,o ktorom som ani sám netušil, vydal som sa na „lean“ cestu. 

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za môj najväčší úspech považujem, keď vidím, že ľudia, ktorých som školil, trávil s nimi čas pri analýze koreňových príčin, prezentoval výsledok ich práce pred riaditeľom závodu, využívajú nástroje lean aj bez toho, aby som ich k tomu viedol. Je to pre mňa potvrdením, že sa mi podarilo nasmerovať ich správnou cestou.   

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Aby akékoľvek zlepšenie bolo úspešne a trvácne, je potrebné, aby členovia daného procesu verili v dané zlepšenie. Čiže najťažšie je presvedčiť členov tímu, aby sme sa tou cestou pre zlepšenie vydali.   

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/vyrovnávate?

Na každého treba inak. Čo sa však zovšeobecniť dá je, že každý potrebuje vedieť, aké výhody z potencionálneho zlepšenia budú vyplývať pre jeho osobu. Niekto potrebuje viac času, niekto menej. Kľučovým bodom je dôkladne vysvetliť, prečo potrebujeme niečo zlepšovať, ako budeme postupovať a aké benefity to prinesie. Môj recept je jednoduchý, tráviť veľa času s ľudmi, porozumieť ich obavám, pýtať sa na ich názory na zlepšenia. 

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec? 

Musí mať silne odhodlanie ísť vytýčenou cestou. Ak vnútorné odhodlanie chýba, ťažko presvedčí iných. Musí byť komunikatívny a schopný aktívne načúvať. Ako samozrejmosť považujem logické myslenie a systematický sposôb práce. V neposlednom rade vytrvalosť, tej potrebuje tony. 

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Veľakrát sa stretávam so situáciou, že niečo nefunguje, „všetci“ o tom vedia a nikto sa neodhodlá to zlepšiť. A tu je naša príležitosť rozšíriť si poznanie a skúsenosti o niečo nové. Držím vám, palce aby sa vám podarilo stiahnúť na Lean cestu čo najviac nadšencov.   

Ďakujeme Martinovi, že sa s nami podelil o svoje inšpiratívne názory a skúsenosti. Želáme mu veľa úspechov pri riešení ďalších výziev v pracovnej i súkromnej sfére. Na záver ešte posledná myšlienka, ako jedno z pravidiel dosiahnutia úspechu od Martina, „Stále je čo zlepšovať.”

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »