Členská sekcia

Bibiána bátovská

Tentokrát vás bližšie zoznámime s Bibiánou Bátovskou, Senior Advisor Business Operations zo spoločnosti Dell Technologies. Ako sa dočítate aj v riadkoch nižšie, vybudovanie kultúry, pozitívne skúsenosti s implementáciou Leanu a úprimné osobné zapojenie sú nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek zlepšovacieho hnutia. Bibiána si je po rokoch v branži týchto kľúčových prvkov naozaj vedomá a rada sa so svojím postojom podelí aj s vami.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? 

Pre mňa je Lean niečo ako ihla pre krajčíra – šikovný krajčír ju používa ako jednoduchý nástroj, s ktorým zapláta všetky diery, s presnosťou napraví, čo je pokazené a efektívne využije každý centimeter látky. Lean je jednoducho súbor nástrojov, ako s takouto ihlou šiť tak, aby sa čo najlepšie zúžitkovalo všetko – pracovný „materiál“, ale i čas, profesionálny um a skúsenosti každého jedného zamestnanca.

Lean nadšenec (medzi ktorých sa radím aj ja) berie Lean ako životný štýl. Neprestáva ma fascinovať, ako Lean princípy možno aplikovať každý jeden deň a to vo všetkých oblastiach – nielen vo výrobnom sektore, ako sa to často nesprávne vníma,  ale dokonca aj v súkromnom živote.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean? 

Môj prvý kontakt s Leanom sa začal pred 17 rokmi vo veľkom automobilovom podniku v Bratislave. Ten si vtedy pozval k sebe známu konzultačnú spoločnosť, ktorá mala za cieľ zefektívniť výrobné a podnikové procesy. Bola som súčasťou tímu, ktorý vykonával Lean workshopy na výrobnej linke a optimalizoval výrobné procesy nasledujúc DMAIC metódu. V mojich nasledujúcich pracovných pozíciách som pôsobila najmä v logistickom / automobilovom / retail / pharma sektore, zväčša na pozíciách Lean manager / Projektový / Procesný manager / Logistic manager. 

Podarilo sa mi získať certifikáciu Six Sigma / Black Belt, niekoľko rokov som pôsobila aj ako lektor a moje ďalšie doplňujúce štúdium som zamerala na projektový management. Pedagogický smer, ktorý som pôvodne vyštudovala mi naviac pomohol v Change managemente a pri práci so zamestnancami. Vedieť ich motivovať, presvedčiť a načúvať ich potrebám. Lean ma skrátka baví a som vďačná za všetky pracovné príležitosti, ktoré mi život priniesol. 

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean? 

Či už išlo o implementáciu jednoduchých zlepšení procesu (tzv. „Quick wins“), alebo implementáciu komplexného projektu – oboje pokladám za svoj úspech. Častokrát totiž aj tie navonok jednoduché zlepšenia nesú so sebou veľké úsilie           v podobe zmeny myslenia u zamestnancov, efektívneho využitia ich pracovného času, skúseností a potenciálu, s čím je spojená intenzívna komunikácia. Každá implementácia je pre mňa nová skúsenosť, premýšľam a vyhodnocujem, čo by sa dalo v budúcnosti urobiť ešte viac efektívnejšie, rýchlejšie, lepšie. 

Ak mám vybrať jeden projekt, na ktorý som najviac hrdá, nevyberiem si ten, ktorý priniesol okamžitý finančný benefit, hoci ich bolo mnoho, ale uprednostním niečo iné.

Za svoj najväčší úspech považujem projekt implementácie nástroja na podávanie zlepšovacích návrhov. Rozhodne tu však nešlo len o uvedenie do života konkrétnej IT aplikácie, ktorá mala za úlohu zbierať a manažovať podané návrhy, ale aj o nastavenie schvaľovacieho procesu pre zadaný návrh, kategorizáciu návrhov, vytvorenie internej smernice, nastavenie bonusovej schémy a hlavne – motiváciu a presvedčenie všetkých zamestnancov, že podávať zlepšovacie návrhy má zmysel. Ich aktívne zapojenie do diania v podniku a do kontinuálneho zlepšovania je veľkým benefitom pre podnik. Tento nástroj aj po rokoch v danom podniku stále funguje, na mesačnej báze sú vyhodnocované finančné benefity vyplývajúce z konkrétneho zlepšovateľského návrhu a sú odmeňovaní zamestnanci s najlepšími nápadmi. 

Tento projekt pokladám za svoj najväčší úspech, pretože po rokoch možno povedať, že v podniku je implementovaná KULTÚRA neustáleho zlepšovania – zamestnanci medzi sebou zdravo súťažia koho nápad je lepší, upevňuje sa tímový duch a spolupráca. Aktívne sa podieľajú na zlepšeniach procesov na svojich pracoviskách a na výsledok sú právom hrdí.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili   na prekážky? 

Prirodzenou ľudskou vlastnosťou je určitý rešpekt či obava pred zmenou. A to je niečo, čomu Lean manager, dá sa povedať, čelí na dennom poriadku. Chce to istú dávku psychológie a znalostí z Change managementu. Treba spoznávať každého človeka jednotlivo a pozorne počúvať jeho názory, pravdivo a presvedčivo argumentovať a hlavne dokázať opodstatnenosť a reálnosť výsledkov.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate? 

Získaním si dôvery zamestnancov.  Snažím sa byť súčasťou ich tímu. Mnohé moje projekty boli implementované priamo v sklade alebo na výrobnej linke. Nemám problém obliecť si pracovný odev a byť v pracovnom tíme celé zmeny. Nechcem, aby ma ľudia vnímali len ako „biely golier“ z kancelárie. Osvedčilo sa mi, že čím viac času strávim so zamestnancami, idem vlastným príkladom a ukážem, že sa veci dajú zlepšiť, o to ľahšia je implementácia samotnej zmeny. Nechcem zamestnancov nechať samých pri prvotných problémoch, ktoré viac-menej každá implementácia prináša. Po pozitívnej skúsenosti a úspešnej implementácií zamestnanci sami prinášajú ďalšie a ďalšie nápady. A to je najväčší úspech – tam začína budovanie KULTÚRY neustáleho zlepšovania v podniku.

 Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec? 

Ľudským prístupom, veľkou empatiou, motiváciou, širokým rozhľadom, kreativitou, spájaním súvislostí a tiež chuťou neustále sa učiť nové veci. 

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom? 

Zdieľajme svoje skúsenosti a inšpirujme sa navzájom! Hľadajme príležitosti          na vzájomné stretnutia. Pracujeme v rozdielnych sektoroch, naše úspešne implementované projekty a procesy sú veľmi rozmanité. Výhoda Lean managementu je úžasná v tom, že ho možno aplikovať všade. Úprimne sa teším na našu spoluprácu!

Ak chceme fungovať zmysluplne, musíme neustále zlepšovať každú oblasť života, každý deň. Aj malé zmeny nás môžu doviesť k veľkým výsledkom. Rozhľad, empatia a správne zameranie na cieľ dokážu priniesť želané výsledky. Ďakujeme Bibiáne, že sa s nami podelila o jej pohľad na Lean a prajeme veľa úspechov v ďalšej práci. 

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »