sk Slovenčina
Členská sekcia

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento  milý rozhovor obohatí.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Pod pojmom Lean rozumiem použitie zdravého sedliackeho rozumu v kombinácii s jednoduchými riešeniami. A to je aj dôvod, prečo je Lean tak populárny a rozšírený
vo svete.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Prvýkrát som sa stretla s metódou Lean a so Six Sigmou v roku 2009, keď som absolvovala školenie Six Sigma Black Belt. V roku 2011 som získala certifikát a odvtedy sa týmto metodológiám venujem.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Podieľala som sa na viacerých projektoch. Považujem za úspešné projekty a na ktoré som obzvlášť hrdá: plošné zavedenie 5S a tréningového centra, ktorého súčasťou je výučba Lean.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Prekážky neexistujú. Sú len v našich hlavách a to niektorí ľudia veľmi ťažko chápu a prichádzajú so svojou “čarovnou“  vetou: „ Nedá sa.“, čiže je to o ľuďoch.

Takže problém je zvyčajne v ľuďoch? Mohli  by ste za prekážku považovať najmä ich reakciu?

Zvyčajne je problém alebo prekážka v postoji ľudí, že to nebude fungovať alebo sa to nedá.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Individuálne. Taký generický, čiže všeobecný postup neexistuje. Ak natrafíte
na takéhoto človeka, urobte toto a toto a ono to bude fungovať. Také jednoduché to nie je. Čo však skúšam ako prvé, je zamerať sa na ľudí, ktorí CHCÚ, ktorí sú tejto myšlienke naklonení, odhodlaní, alebo sa aspoň aktívne nebránia a povedia si „tak uvidíme“.  Až potom začnem pracovať s ďalšími. V zásade je potrebné izolovať tých, ktorí nechcú a nevenovať im toľko pozornosti a energie.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec má mať zdravý sedliacky rozum a presadzovať jednoduché riešenia.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Nech nezabúdame na jednoduchosť, veď niekedy práve prísť s jednoduchým riešením je najťažšie.

Ako povedal Wiliam Blake  : „Ľudia môžu zmeniť svoj život zmenou   svojich myšlienkových postojov.“  My v Lean Inštitúte sa chceme poďakovať Petre Bajusovej, že sa s nami podelila o svoje skúsenosti  a  prajeme jej, aby aj naďalej nachádzala jednoduchosť riešení pri využivaní zdravého sedliackeho rozumu a aby zmenou postojov dokázala pozitívne ovplyvňovať i celkovú zmenu spoločnosti.

Dominika Vargová

Marketing coordinator
Lean Institute Slovakia

 

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »