sk Slovenčina
Členská sekcia

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom  správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.


Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean?

Pod pojmom LEAN rozumiem prístup. Prístup ako k práci tak aj k životu, je potrebné uvedomiť si jedno – to, čo sme urobili včera, už dnes nemusí byť dobré, treba uvažovať ako to vylepšiť. Najlepšie to vystihuje: „challenge status quo“ . Lean je teda nastavenie mysle, aby človek nezostal v komfortnej zóne, ale neustále hľadal príležitosti na zlepšenie a búranie zažitého.
Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Súkromne od malička, nakoľko moji rodičia boli expertmi v šetrení zdrojmi a vštepili mi to podstatné. Profesijne od roku 2010, keď som bol 4 roky zodpovedný za interné toky v automotive, a počas ktorých by som bez pochopenia LEAN princípov nebol schopný navrhovať, vylepšovať a spravovať.


Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

LEAN je pre mňa komplexné slovo, úspechy vždy delím na os X (techniky) a os Y (change management). Úspech na osi X sú návrh, zavedenie a optimalizácia greenfield skladu pre automotive dodávateľa (4000 m2, 100 ľudí, 3000 + SKUs), ktoré prebehlo takmer ,,plug-n´-play,,. Za úspechy na osi Y považujem určite 2 projekty, a to úspešné vytvorenie a fungovanie internej logistiky v spoločnosti v HVAC priemysle a presvedčenie manažmentu o jeho prospešnosti. Druhý je zavedenie 5S v administratíve, kde bola najväčším problémom dogma „môj stôl, môj hrad“.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Pri väčšine projektov je hlavným problémom skok od analýzy ku riešeniam. Na druhej strane som zažil aj príliš hlboké a neefektívne analýzy. Čiže najväčšia výzva je nájsť správny balans a pochopenie DMAIC prístupu.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/vyrovnávate?

BUY-IN je správny výraz. Všetci Lean manažéri, inžinieri, nadšenci by si mali uvedomiť, že sme v istom slova zmysle predajcovia – predávame riešenia zákazníkom. Na to, aby sme ich predali, musíme zvoliť dobrú stratégiu predaja  – AIDA, tzn. vyrovnávam sa s tým dobrou prípravou na prezentovanie riešenia pred jeho ,,predajom,, zákazníkovi (procesu, kolegom, atď.)

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Pokorou . Nesmie byť opitý úspešnými projektmi alebo svojimi vedomosťami a vždy musí pristupovať k veciam ako k čiastočne nedokonalým – všetko je možné dosiahnuť alebo zmeniť. A na druhej strane, čo sa týka jeho výbavy na poli osi X – jednoznačne 5Why – pýtať sa dookola: „PREČO?“.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Vytvárajte komunitu – LinkedIn, stretávajte sa, diskutujte – nebojte sa svoje idey ,,challenge-ovať,, pred ostatnými, len tak sa rozvíjame. My Slováci máme jednu dobrú vlastnosť a tou je podieľanie sa a pohostinnosť – tak buďme ,,pohostinný“ aj ku LEAN komunite a nebojme sa deliť o informácie.

Veríme, že sme Vám týmto článkom obohatili deň a touto cestou sa chceme poďakovať Jánovi Česlákovi za tento rozhovor, obsahujúci  jeho pohľad na problematiku Lean. Chceme mu popriať veľa úspechov do ďalšej práce.

A s Vami sa rozlúčime s citátom od Antoine de Saint-Exupéry „Niet nádeje pre kameň byť niečím iným než kameňom. Ale spoluprácou sa zoskupí a stane sa chrámom.“

Dominika Vargová

Marketing coordinator
Lean Institute Slovakia

 

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Andon

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »

Matej Biroš

Dnešný pracovný deň vám radi spestríme rozhovorom s Matejom Birošom, Continuous Improvement Managerom v spoločnosti Prysmian Kablo. Budete mať možnosť nielen bližšie spoznať Mateja po osobnej stránke, ale nahliadnuť aj na jeho spôsob myslenia a postoj k Leanu. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? Od kolegov z odboru vnímam

Čítať ďalej »

#4 DAJTE ORLOVI KRÍDLA A POLETÍ SKUTOČNE VYSOKO

Podpora manažmentu je veľmi dôležitá. Aj tí najzanietenejší inovátori nedokážu posúvať hranice osamote donekonečna a ak nedostanú príležitosť realizovať sa, hrozí im vyhorenie. Síce sa hovorí, že aj málo je niečo, no ak môžeme dosiahnuť viac a skôr, bola by hlúposť to nevyužiť. Štefan si svoju cestu po rokoch úspechov, ale aj omylov našiel a rád sa s vami o ňu podelí. #stefandadulak #veronikagregorkova

Moderátor: Veronika Gregorková, Director /Chairman of Board, Lean Institute Slovakia

Hosť: Štefan Daduľák / Head of Technology, KAMAX

Technické spracovanie: Matej Biroš – Continuous Improvement Manager, Prysmian Kablo

Čítať ďalej »

Klement Fekete

Dnes sme pre vás vyspovedali Klementa Feketeho, zastávajúceho pozíciu Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT a.s. Veríme, že vás svojimi myšlienkami a názormi zaujme a poskytne dostatočnú energiu do ďalších pracovných dní. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? LEAN pre mňa znamená, ako robiť veci jednoduchšie, zamerať sa len

Čítať ďalej »