sk Slovenčina
Blog

Európske stretnutie LGN

Zástupcovia 14 krajín sa stretli v mestečku Zeist blízko Amsterdamu, aby  tak opäť spojili sily, a to nie len za účelom výmeny dôležitých informácií, ale taktiež preto, aby prediskutovali možnosti efektívnejšej globálnej spolupráce. Na tomto stretnutí samozrejme nemohol chýbať ani náš Lean Institute Slovakia.

Jednou zo skvelých príležitostí, ako sa vzájomne spoznávať a zdieľať si skúsenosti či zaujímavosti v rámci celého sveta je bezpochyby aj každoročné stretnutie inštitútov na európskej pôde. Tentokrát bol hostiteľom holandský inštitút. Jeho CEO, René Aernoudts, nás skutočne veľmi vrelo privítal a úspešne sa postaral o to, aby sme si z celého stretnutia odniesli veľa zaujímavých poznatkov.

Podarilo sa mi osobne spoznať bližšie ďalších kolegov, napríklad z Ukrajiny, Francúzska, či Ruska a rozdebatovať možnosť “výmenných pobytov” za účelom hľadania reálnych best practice na svetovej úrovni. Potenciálov na kooperáciu je naozaj toľko, že potrvá ešte pár rokov, kým budeme schopní túto “studňu vedomostí” naplno prevziať a implementovať v našej krajine v rôznych sektoroch, kde ešte Lean nie je až tak populárny, respektíve sa o ňom toľko nehovorí.

Na úvod stretnutia sme dostali príležitosť odprezentovať súčasný stav a aktivity nášho inštitútu LEI SK. Bolo viditeľné, že ostatné krajiny náš vstup zaujal, držia nám úprimne palce a cítia v našej krajine značný potenciál.

Významný rozmach chystá tento rok tiež Lean Institute Polska. Ten si po dvoch rokoch bez vydania knižného prekladu stanovil v rámci roka 2018 za cieľ preložiť naraz až štyri publikácie, čo je veľmi odvážny krok, vyžadujúci dostatok kvalitných zdrojov na preklad. Tento inštitút spolupracuje na projektoch s vyše 20 spoločnosťami a vo svojom kalendári má už v tejto chvíli naplánovaných približne 160 udalostí. Inštitút vidí svoju silnú stránku v kvalitnej implementácii metódy TWI (štandardizovaná práca), ako aj v spolupráci na univerzitnej báze.

K našim ďalším susedom, do Maďarska, ktoré vníma svoju „supersilu“ v oblasti zdieľaných služieb a TWI, zavíta už čoskoro guru pre Lean účtovníctvo, Nick Katko s takmer 30-ročnými skúsenosťami v praxi a skutočne pôsobivými výsledkami. Aktuálne uvažujeme, že si v júni pána Katka vypožičiame aj k nám, na Slovensko.

O čosi ďalej, v Brazílii, sa podarilo presadiť Lean v oblasti médií a agrokultúry. Vo Francúzsku zas dominuje Lean digital a veľmi aktívne diskutovaná tiež téma Lean and Green. Španielsko prispieva do skupiny mnohoročnými skúsenosťami v rámci problematiky Lean zdravotníctvo, Lean hotelierstvo, Lean potravinový priemysel (predovšetkým so zameraním na pekárenský priemysel.)

Na druhej strane, v Litve, sa tešili vysokej účasti na nedávnej konferencii a možno aj vďaka úspešným Hoshin projektom sa litovcom darí rozvíjať ich vlastné tréningové centrum s podporov členov a priaznivcov inštitútu.

Takto by som mohla dlho pokračovať, no radšej raz počuť / zažiť ako stokrát čítať, a preto by som chcela uzavrieť môj článok akýmsi súkromným prianím. Keďže sme už odvážne vykročili na našu cestu s cieľom povzniesť Lean na Slovensku na vyššiu úroveň, poďme spolu rozvíjať aktivity, ktorými budeme aj my schopní ukázať, akí sme kreatívni, húževnatí a s hrdosťou prinesme mnohé cenné inšpirácie aj krajinám okolo nás.  

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »