sk Slovenčina
Členská sekcia

Róbert Drang

Dnes sme na tému Lean vyspovedali Róberta Dranga z firmy Swep Slovakia s.r.o. . Prinášame Vám jeho pohľady, skúsenosti aj poznatky z tejto oblasti, nakoľko s Lean pracuje už od roku 2002. Veríme, že Vás dnešný rozhovor pozítívne nakopne do ďalšej práce.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lea

Lean nie je ťažká fyzika ani raketová veda, prirovnal by som ju k používaniu zdravého sedliackeho rozumu, vidieť realitu a rozmýšľať, ako ju zlepšiť. Lean by som skôr videl  ako kultúru, to ako fungujeme, ako reagujeme, ako zlepšujeme súčasný stav pomocou Lean nástrojov, ktoré sú všeobecne definované. Je to aj o eliminácii strát a činností s nepridanou hodnotou.

 Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Rok 2002 bol rokom, kedy som začal  bojovať, ak sa to dá tak nazvať, so Six Sigmou, ako Green Belt. Začal som používať Lean nástroje a techniky ako zlepšovať procesy. Keď sa spätne pozriem, je to už 16 rokov,  ani sa mi nechce veriť, že už prešlo toľko času.

 Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Tých úspechov bolo za tie roky veľa, ale spomeniem také najčerstvejšie u terajšieho zamestnávateľa. V roku 2015 sme zmenili spôsob ako koordinovať a riadiť KAIZEN aktivity vo výrobe cez elimináciu strát. Preškolili sme dotknutých pracovníkov, aby porozumeli, čo sú to straty, kde sú, a teraz, keď sa pozeráme spätne, máme medziročný nárast o 30-40%, čo sa týka realizovaných návrhov na zlepšenie. Podarilo sa nám presvedčiť ľudí, aby začali meniť svoje staré zaužívané spôsoby, ako fungovali a ako sa pozerali na straty vo výrobe.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

To súvisí s predchádzajúcou otázkou – presviedčanie ľudí. Bolo potrebné, aby veci prijali a nebrali to osobne. Na to je potrebný change manažment, lebo veci, ktoré sa dejú dlhšie a sú viac zakorenené, a nie sú v poriadku, je potrebné zmeniť. A ak ľudia nemajú vôľu ich meniť, to je to najťažšie, čiže najťažšie je zmeniť myslenie ľudí.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate?

Je to neustály boj s tým presviedčaním a nesmie vás to skoliť, položiť či znechutiť, aj keď je to niekedy dosť ťažké, ale je to o presviedčaní, dať ľuďom dôvody, aby uverili tomu, že to môže byť lepšie.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by mal byť analytický typ, musí vedieť, aký je prínos, či sa niečo oplatí zmeniť, musí to vedieť vyrátať. Musí byť vytrvalý, lebo niekedy to je dlhý „boj“.  Nesmie sa báť nového a musí zvládať neistotu, lebo dopredu nevie ako to vypáli, ako to dopadne, a tiež sú s tým spojené aj náklady. Mal by mať otvorenú myseľ, nebáť sa prijať nové myšlienky.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Mojím Lean kolegom by som odkázal: „Lean je super“.  Je to veľmi kreatívna práca, stále niečo nové, ak sa občas aj pritrafí nejaký neúspech, netreba sa tomu poddať, dobrý výsledok vás bude motivovať a poženie vás ďalej.  

Ako povedal Johann Wolfgang von Goethe  : „Život patrí živým, ten kto žije, musí počítať so zmenami. “ Bez zmien nie je možná žiadna inovácia, pokrok, pretože ak budeme stále robiť to isté, nemožeme očakávať iný výsledok. Róbertovi Drangovi ďakujeme za možnosť nahliadnúť do jeho skúseností a zážitkov v oblasti Leanu a prajeme mu, aby aj naďalej nachádzal vhodné argumenty v „správnom jazyku“ , ktoré dopomôžu ku zavedeniu pozitívnych  zmien.

Dominika Vargová

Marketing coordinator
Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »