Členská sekcia

Róbert Drang

Dnes sme na tému Lean vyspovedali Róberta Dranga z firmy Swep Slovakia s.r.o. . Prinášame Vám jeho pohľady, skúsenosti aj poznatky z tejto oblasti, nakoľko s Lean pracuje už od roku 2002. Veríme, že Vás dnešný rozhovor pozítívne nakopne do ďalšej práce.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lea

Lean nie je ťažká fyzika ani raketová veda, prirovnal by som ju k používaniu zdravého sedliackeho rozumu, vidieť realitu a rozmýšľať, ako ju zlepšiť. Lean by som skôr videl  ako kultúru, to ako fungujeme, ako reagujeme, ako zlepšujeme súčasný stav pomocou Lean nástrojov, ktoré sú všeobecne definované. Je to aj o eliminácii strát a činností s nepridanou hodnotou.

 Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Rok 2002 bol rokom, kedy som začal  bojovať, ak sa to dá tak nazvať, so Six Sigmou, ako Green Belt. Začal som používať Lean nástroje a techniky ako zlepšovať procesy. Keď sa spätne pozriem, je to už 16 rokov,  ani sa mi nechce veriť, že už prešlo toľko času.

 Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Tých úspechov bolo za tie roky veľa, ale spomeniem také najčerstvejšie u terajšieho zamestnávateľa. V roku 2015 sme zmenili spôsob ako koordinovať a riadiť KAIZEN aktivity vo výrobe cez elimináciu strát. Preškolili sme dotknutých pracovníkov, aby porozumeli, čo sú to straty, kde sú, a teraz, keď sa pozeráme spätne, máme medziročný nárast o 30-40%, čo sa týka realizovaných návrhov na zlepšenie. Podarilo sa nám presvedčiť ľudí, aby začali meniť svoje staré zaužívané spôsoby, ako fungovali a ako sa pozerali na straty vo výrobe.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

To súvisí s predchádzajúcou otázkou – presviedčanie ľudí. Bolo potrebné, aby veci prijali a nebrali to osobne. Na to je potrebný change manažment, lebo veci, ktoré sa dejú dlhšie a sú viac zakorenené, a nie sú v poriadku, je potrebné zmeniť. A ak ľudia nemajú vôľu ich meniť, to je to najťažšie, čiže najťažšie je zmeniť myslenie ľudí.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate?

Je to neustály boj s tým presviedčaním a nesmie vás to skoliť, položiť či znechutiť, aj keď je to niekedy dosť ťažké, ale je to o presviedčaní, dať ľuďom dôvody, aby uverili tomu, že to môže byť lepšie.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by mal byť analytický typ, musí vedieť, aký je prínos, či sa niečo oplatí zmeniť, musí to vedieť vyrátať. Musí byť vytrvalý, lebo niekedy to je dlhý „boj“.  Nesmie sa báť nového a musí zvládať neistotu, lebo dopredu nevie ako to vypáli, ako to dopadne, a tiež sú s tým spojené aj náklady. Mal by mať otvorenú myseľ, nebáť sa prijať nové myšlienky.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Mojím Lean kolegom by som odkázal: „Lean je super“.  Je to veľmi kreatívna práca, stále niečo nové, ak sa občas aj pritrafí nejaký neúspech, netreba sa tomu poddať, dobrý výsledok vás bude motivovať a poženie vás ďalej.  

Ako povedal Johann Wolfgang von Goethe  : „Život patrí živým, ten kto žije, musí počítať so zmenami. “ Bez zmien nie je možná žiadna inovácia, pokrok, pretože ak budeme stále robiť to isté, nemožeme očakávať iný výsledok. Róbertovi Drangovi ďakujeme za možnosť nahliadnúť do jeho skúseností a zážitkov v oblasti Leanu a prajeme mu, aby aj naďalej nachádzal vhodné argumenty v „správnom jazyku“ , ktoré dopomôžu ku zavedeniu pozitívnych  zmien.

Dominika Vargová

Marketing coordinator
Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Pridajte Komentár

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »