sk Slovenčina
Členská sekcia

Marek Kreps

Vnímam Lean ako nutnosť urobiť pre zákazníka to správne, so správnymi zdrojmi, v správnom čase a v správnej kvalite“. Tentokrát nám vyrozpráva svoj príbeh Marek Kreps, Supply Chain Planner zo spoločnosti Mettler Toledo International.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Pre mňa Lean nie je iba súbor nástrojov, ale celková perspektíva. Vnímam ho ako nutnosť urobiť pre zákazníka to správne, so správnymi zdrojmi, v správnom čase a v správnej kvalite. Plánovať produkciu iba toho, čo bolo spotrebované (alebo objednané), nikdy neobchádzať problém, neustále zlepšovať všetky procesy a učiť sa.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Povedal by som, že môj prvý kontakt s technikami Lean sa uskutočnil už počas pôsobenia v Anglicku ihneď po ukončení mojich štúdií a to v spoločnostiach Better Bathrooms, Yorkshire Repak Ltd, The Hut Group. Intenzívnejšie som si Lean začal uvedomoval a venovať sa mu pred pár rokmi počas APICS (Certified Supply Chain Professional) certifikácie. Aktuálne sa v spoločnosti Mettler Toledo venujem materiálovému plánovaniu a rôznym projektom v rámci supply chain – ako efektívne zadefinovať a nastaviť stratégiu v SAPe tzv. „Product Shelf Life handling“.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Nedávno som dokončil projekt „Tact Time Production“, výsledkom ktorého bolo napr. zníženie fluktuácie (nad / pod) produkcie a optimalizácia úrovne zásob. To považujem ako jeden z veľkých úspechov nielen pre mňa, ale aj pre spoločnosť, kde pracujem. Veľa pre mňa znamená aj úspech projektu optimalizácie skladovej logistiky v Better Bathrooms, kde sme znížili počet skladov z 3 na 2 pri rovnakom vyťažení. Reorganizácia miesta, plánovania, kompletnej logistiky. Bol to ťažký projekt, zabralo mi to dosť času, ale vďaka tomu som získal od starších kolegov veľa cenných skúseností.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Väčšina prekážok, s ktorými sa vo svete Lean stretávam sa spája s búraním tzv. operational silos pre vybudovanie prepojenej a efektívnej supply chain entity. Definovanie vlastných cieľov a stratégii v menších skupinách bez hlbšieho pohľadu na vzájomnú prepojenosť v supply chain. Ako aj nízka otvorenosť všetkých zúčastnených k Change Manažmentu či pomerne slabá úroveň Lean vzdelania.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate?

S porozumením a trpezlivosťou. Samozrejme ako mladý profesionál, stále sa usilujem o lepšie poznanie a porozumenie rozličných Lean problematík a preto venujem dostatočný čas práve vzdelávaniu. Verím, že prekážok v Lean svete budem mať raz v budúcnosti menej ako ich mám dnes. 

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Myslím si, že ideálny Lean nadšenec by mal mať analytickú myseľ a schopnosť vidieť problematiku z nadhľadu (helicopter view). Mal by sa proaktívne zaujímať o jednotlivé operácie a procesy v spoločnosti a odvetví, kde pôsobí.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Máš kolegu či známeho, ktorý má problém s Leanom alebo sa chce v oblasti Lean vzdelávať? Odporuč mu pridať sa k nám do LEI SK.

Ďakujeme za zdieľanie svojho osobného pohľadu a zážitkov pánovi Krepsovi. Držíme mu palce, aby vždy nachádzal v tejto oblasti nové inšpirácie a aby nikdy nestratil motiváciu, ktorej má momentálne zaručene dosť. Lean nie je vždy ľahká cesta, no ako vravel Albert Einstein „Uprostred každého problému sa nachádza príležitosť“.

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »