Členská sekcia

Marek Kreps

Vnímam Lean ako nutnosť urobiť pre zákazníka to správne, so správnymi zdrojmi, v správnom čase a v správnej kvalite“. Tentokrát nám vyrozpráva svoj príbeh Marek Kreps, Supply Chain Planner zo spoločnosti Mettler Toledo International.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Pre mňa Lean nie je iba súbor nástrojov, ale celková perspektíva. Vnímam ho ako nutnosť urobiť pre zákazníka to správne, so správnymi zdrojmi, v správnom čase a v správnej kvalite. Plánovať produkciu iba toho, čo bolo spotrebované (alebo objednané), nikdy neobchádzať problém, neustále zlepšovať všetky procesy a učiť sa.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Povedal by som, že môj prvý kontakt s technikami Lean sa uskutočnil už počas pôsobenia v Anglicku ihneď po ukončení mojich štúdií a to v spoločnostiach Better Bathrooms, Yorkshire Repak Ltd, The Hut Group. Intenzívnejšie som si Lean začal uvedomoval a venovať sa mu pred pár rokmi počas APICS (Certified Supply Chain Professional) certifikácie. Aktuálne sa v spoločnosti Mettler Toledo venujem materiálovému plánovaniu a rôznym projektom v rámci supply chain – ako efektívne zadefinovať a nastaviť stratégiu v SAPe tzv. „Product Shelf Life handling“.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Nedávno som dokončil projekt „Tact Time Production“, výsledkom ktorého bolo napr. zníženie fluktuácie (nad / pod) produkcie a optimalizácia úrovne zásob. To považujem ako jeden z veľkých úspechov nielen pre mňa, ale aj pre spoločnosť, kde pracujem. Veľa pre mňa znamená aj úspech projektu optimalizácie skladovej logistiky v Better Bathrooms, kde sme znížili počet skladov z 3 na 2 pri rovnakom vyťažení. Reorganizácia miesta, plánovania, kompletnej logistiky. Bol to ťažký projekt, zabralo mi to dosť času, ale vďaka tomu som získal od starších kolegov veľa cenných skúseností.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Väčšina prekážok, s ktorými sa vo svete Lean stretávam sa spája s búraním tzv. operational silos pre vybudovanie prepojenej a efektívnej supply chain entity. Definovanie vlastných cieľov a stratégii v menších skupinách bez hlbšieho pohľadu na vzájomnú prepojenosť v supply chain. Ako aj nízka otvorenosť všetkých zúčastnených k Change Manažmentu či pomerne slabá úroveň Lean vzdelania.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali / vyrovnávate?

S porozumením a trpezlivosťou. Samozrejme ako mladý profesionál, stále sa usilujem o lepšie poznanie a porozumenie rozličných Lean problematík a preto venujem dostatočný čas práve vzdelávaniu. Verím, že prekážok v Lean svete budem mať raz v budúcnosti menej ako ich mám dnes. 

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Myslím si, že ideálny Lean nadšenec by mal mať analytickú myseľ a schopnosť vidieť problematiku z nadhľadu (helicopter view). Mal by sa proaktívne zaujímať o jednotlivé operácie a procesy v spoločnosti a odvetví, kde pôsobí.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Máš kolegu či známeho, ktorý má problém s Leanom alebo sa chce v oblasti Lean vzdelávať? Odporuč mu pridať sa k nám do LEI SK.

Ďakujeme za zdieľanie svojho osobného pohľadu a zážitkov pánovi Krepsovi. Držíme mu palce, aby vždy nachádzal v tejto oblasti nové inšpirácie a aby nikdy nestratil motiváciu, ktorej má momentálne zaručene dosť. Lean nie je vždy ľahká cesta, no ako vravel Albert Einstein „Uprostred každého problému sa nachádza príležitosť“.

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »