sk Slovenčina
Blog

Prvé virtuálne Lean stretnutie

Autor článku: Veronika Gregorková

Tak a je to tu – aj Lean Institute Slovakia sa rozhodol prispôsobiť dobe a hlavne aktuálnej svetovej situácii. Priznám sa, že zo začiatku sme veľmi váhali, či bude takáto forma dostatočnou náhradou za pôvodne plánované osobné neformálne stretnutie 26.3. na Východe. Tí, ktorí chodievajú pravidelne na akékoľvek podujatie LEI SK dobre vedia, že osobný kontakt, príjemná a uvoľnená atmosféra, blízke vzťahy medzi Lean priaznivcami sú pre nás kľúčovým aspektom a práve to je esencia, ktorá láka stále širšiu skupinu odborníkov pridať sa do našich kruhov. To, voči čomu sme boli prvotne skeptickí sa nakoniec ukázalo ako skvelá voľba a určite sme tak otvorili nové dvere, pred ktorými sme tak dlho stáli.

Výzvou jednoznačne bolo zabezpečiť, aby stretnutie prebiehalo čo najpohodlnejšie, aby bola zvolená vhodná komunikačná technológia a aby sme priniesli novú pridanú hodnotu namiesto toho, čo naopak bude tentokrát chýbať – osobné stretnutie face2face. Ako teda stretnutie prebiehalo a čo sme sa vďaka nemu naučili?

  1. Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí

Ako skoordinovať väčšiu skupinku tak, aby nenastávalo priveľa rušivých momentov a ak chceme zabezpečiť, aby mal každý spustené video? Ktorá aplikácia umožňuje zobrazenie, pri ktorom bude na hlavnej ploche zobrazený vždy iba aktuálny speaker a miniatúry ostatných? Prehľadali sme viacero možností a tá, ktorá sa nám javila ako top (hoci často počúvame o jej zlom zabezpečení) bola americká appka ZOOM. Vďaka veľmi jednoduchej funkcii ovládania mikrofónov skupiny administrátorom a hlásenia sa účastníkov pomocou funkcie „raise hand“ je videostretnutie krásne koordinovateľné. Atmosféra bola skvelá, boli sme milo prekvapení, že naozaj každý účastník mal zapnutú webkameru a pripravený drink na prípitok/ky????Okrem „stálic“ zo spoločností ako SYRÁREŇ BEL SLOVENSKO a.s., SLOVNAFT, a.s., SWEP Slovakia s.r.o., WHIRLPOOL SLOVAKIA spol. s r.o., U. S. Steel Košice, s.r.o., Jaguar Land Rover k nám tentokrát zavítali aj ďalší zanietení Lean priaznivci z Volkswagen India, AVX Corporation, Miba Steeltec s.r.o., Tesco Services Budapest, , MUNUS s. r. o., či Mettler Toledo International zo Švajčiarska.

  1. Keď sa búrajú hranice vzdialeností

Hoci virtuálne stretnutie nikdy úplne nenahradí fyzickú blízosť, ponúka však na oplátku dosť podstatný bonus. Nielen že sme sa mohli zísť na Lean stretnutí z rôznych kútov Slovenska a zahraničia naraz (čo sa pri menších lokálnych stretnutiach nestáva takmer vôbec), využili sme túto príležitosť a pozvali si k nám aj cenného zahraničného hosťa, Mattea Consagru, zástupcu talianskeho inštitútu, ktorý sa ešte navyše nachádzal blízko Milána, teda v epicentre koronavírusu. Matteo prednedávnom vydal v Planet Lean článok o spoločnosti FPZ, kde dlhodobo pôsobí a osobne nám aj porozprával o vývoji tejto fabriky od prvotných dní šírenia nákazy až po aktuálnu situáciu a vďačne odpovedal na všetky otázky.

  1. Aká je súčasná rola Lean-u, resp. aké zaujímavé zmeny táto situácia na trhu vyvolala?
  • DDMRP (demand driver material resource planning) = nutnosť naučiť sa prispôsobiť výrobu čo najviac podľa reálneho dopytu a nie podľa akýchkoľvek forecastov
  • Výzva v oblasti miezd – voliť čo najjednoduchšie postupy bez plytvania času, tak aby firma dokázala čo najflexibilnejšie reagovať na meniace sa opatrenia vlády a včas o nich informovať zamestnancov
  • Zamyslieť sa nad celkovým business modelom a spraviť promptné opatrenia – napr. vytvorenie e-shopu, posilnenie online komunikácie (Facebook, LinkedIn), zriadenie nového typu výroby (doplnky na dýchacie masky, balenie a distribúcia dezinfekčných prostriedkov, dielňa na šitie rúšok)
  • Pomocou dátových analýz zjednodušiť prácu ľudí na stále aktívnych pobočkách a podporiť tak aj  rýchle vytváranie  a zavádzanie efektívnych bezpečnostných štandardov

Stretnutie trvalo 4 hodiny, čiže na virtuálnu formu výnimočne dlho, no o podnetnú diskusiu zaručene nebola núdza po celý čas. Na základe tejto skúsenosti by sme radi realizovali túto formu stretnutí aj naďalej, samozrejme v kombinácií s obľúbenými osobnými stretnutiami, ktoré majú jednoznačne svoje čaro a veríme, že sa k nám nabudúce pripojíte aj vy????

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »

Bibiána bátovská

Tentokrát vás bližšie zoznámime s Bibiánou Bátovskou, Senior Advisor Business Operations zo spoločnosti Dell Technologies. Ako sa dočítate aj v riadkoch nižšie, vybudovanie kultúry, pozitívne skúsenosti s implementáciou Leanu a úprimné osobné zapojenie sú nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek zlepšovacieho hnutia. Bibiána si je po rokoch v branži týchto kľúčových prvkov naozaj vedomá a rada sa so svojím postojom podelí aj s vami. Lean môže

Čítať ďalej »

Andon

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »