Blog

Stiebel ELTRON Slovakia (Tatramat) „Inteligenciou k úsporám“

Autor článku: Milan Strela, Production & Logistic Manager, Stiebel-Eltron Slovakia

História spoločnosti Tatramat (dnes už známa ako STIEBEL ELTRON SLOVAKIA) siaha až do roku 1845, od výroby klincov a česadiel na dobytok a kone, cez plechárske výrobky, vojenský sortiment, elektrické ohrievače, kovové palety, elektrické rúry na pečenie, automatické práčky až po výrobu tepelných čerpadiel a ohrievačov vody podľa najmodernejších trendov.

Spoločnosť bola od roku 2004 súčasťou nemeckej skupiny STIEBEL ELTRON a od 1.4 2020 mení oficiálne už svoj názov z TATRAMAT – ohrievače vody, s.r.o. na Stiebel-Eltron Slovakia .

Skúsenosti, stabilné zázemie a moderná technológia im umožňuje produkovať široký sortiment ohrievačov vody vysokej kvality. Produktové portfólio spoločnosti tvoria okrem elektrických, kombinovaných ohrievačov vody i ohrievače s nepriamym či solárnym ohrevom.  Vyrábajú sa v rozličných objemoch od 5 do 500 litrov. Medzi najmodernejšie produkty patrí na Slovensku vyvinuté tepelné čerpadlo pre prípravu teplej vody.

Pôsobí na celosvetovom trhu, s najväčším podielom najmä v európskych krajinách ako sú Česko, Nemecko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Ukrajina, Rusko, pobaltské štáty i štáty bývalej Juhoslávie. Produkty sú dodávané i do USA, Kanady a ázijských krajín.

V minulom roku spoločnosť úspešne zrealizovala viacero zaujímavých zmien:

  1. Prerábka skladu vstupného materiálu

Cieľom bolo zvýšiť skladové kapacity bez rozširovania skladovacej plochy. Nasadením vertikálnych regálových systémov od firmy Kardex a regálových systémov od BITO sa dosiahla nie len vyššia rýchlosť pri zaskladňovaní / vyskladňovaní materiálu, ale aj efektívnosť samotných činností. Projekt trval cca pol roka a už dnes spoločnosť vie, že sa im táto investícia zaručene vyplatila.

2. Implementácia 5S na 30% výroby

Zavádzaniu 5S sa naplno začali venovať v priebehu minulého roka, hoci iniciatívy prebiehali na rôznych pracoviskách separátne už dávnejšie predtým. Táto zmena má veľmi pozitívne ohlasy aj od samotných zamestnancov. Pozitívne hodnotia to, že sa zbavili mnohých nepotrebných vecí, vyslovene si to „užili“ a že sa im v takomto prostredí lepšie pracuje. Samozrejmosťou je aj zavedenie vyššieho levelu štandardov a v neposlednom rade aj udržateľnosť. Stiebel-Eltron Slovakia plánuje v roku 2020 pokrytie v rámci 5S celých 100% výroby.

3. Outsourcing skladu hotových výrobkov

Pre mnohé firmy je takýto krok pomerne ťažkým a dlhým rozhodnutím. Ani tu tomu nebolo inak. Spoločnosť preverovala množstvo variant, plusov a mínusov, nielen z hľadiska financií, ale dostupnosti a celkových logistických tokov. Teraz sa však môže na svojej pôde sústrediť oveľa viac na aktivity s pridanou hodnotou a teda to, čo má pre firmu najväčší prínos.

AKÉ VÝZVY ČAKAJÚ NA STIEBEL-ELTRON SLOVAKIA TENTO ROK?

  • Strategické presuny liniek – ukončuje sa výroba starých druhov tepelných čerpadiel a ich miesto by mali zaujať stroje a zariadenia prispievajúce k primárnej výrobe, zníži sa „roztrieštenosť“ výroby a hlavný fokus bude patriť výrobkom, ktoré majú reálny potenciál a budúcnosť (produkty využívajúce obnoviteľné zdroje energie)
  • Príprava na veľký investičný rok 2021 – nechajte sa prekvapiť????

Zdieľajte:

Pridajte Komentár

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »