sk Slovenčina
Blog

Stiebel ELTRON Slovakia (Tatramat) „Inteligenciou k úsporám“

Autor článku: Milan Strela, Production & Logistic Manager, Stiebel-Eltron Slovakia

História spoločnosti Tatramat (dnes už známa ako STIEBEL ELTRON SLOVAKIA) siaha až do roku 1845, od výroby klincov a česadiel na dobytok a kone, cez plechárske výrobky, vojenský sortiment, elektrické ohrievače, kovové palety, elektrické rúry na pečenie, automatické práčky až po výrobu tepelných čerpadiel a ohrievačov vody podľa najmodernejších trendov.

Spoločnosť bola od roku 2004 súčasťou nemeckej skupiny STIEBEL ELTRON a od 1.4 2020 mení oficiálne už svoj názov z TATRAMAT – ohrievače vody, s.r.o. na Stiebel-Eltron Slovakia .

Skúsenosti, stabilné zázemie a moderná technológia im umožňuje produkovať široký sortiment ohrievačov vody vysokej kvality. Produktové portfólio spoločnosti tvoria okrem elektrických, kombinovaných ohrievačov vody i ohrievače s nepriamym či solárnym ohrevom.  Vyrábajú sa v rozličných objemoch od 5 do 500 litrov. Medzi najmodernejšie produkty patrí na Slovensku vyvinuté tepelné čerpadlo pre prípravu teplej vody.

Pôsobí na celosvetovom trhu, s najväčším podielom najmä v európskych krajinách ako sú Česko, Nemecko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Ukrajina, Rusko, pobaltské štáty i štáty bývalej Juhoslávie. Produkty sú dodávané i do USA, Kanady a ázijských krajín.

V minulom roku spoločnosť úspešne zrealizovala viacero zaujímavých zmien:

  1. Prerábka skladu vstupného materiálu

Cieľom bolo zvýšiť skladové kapacity bez rozširovania skladovacej plochy. Nasadením vertikálnych regálových systémov od firmy Kardex a regálových systémov od BITO sa dosiahla nie len vyššia rýchlosť pri zaskladňovaní / vyskladňovaní materiálu, ale aj efektívnosť samotných činností. Projekt trval cca pol roka a už dnes spoločnosť vie, že sa im táto investícia zaručene vyplatila.

2. Implementácia 5S na 30% výroby

Zavádzaniu 5S sa naplno začali venovať v priebehu minulého roka, hoci iniciatívy prebiehali na rôznych pracoviskách separátne už dávnejšie predtým. Táto zmena má veľmi pozitívne ohlasy aj od samotných zamestnancov. Pozitívne hodnotia to, že sa zbavili mnohých nepotrebných vecí, vyslovene si to „užili“ a že sa im v takomto prostredí lepšie pracuje. Samozrejmosťou je aj zavedenie vyššieho levelu štandardov a v neposlednom rade aj udržateľnosť. Stiebel-Eltron Slovakia plánuje v roku 2020 pokrytie v rámci 5S celých 100% výroby.

3. Outsourcing skladu hotových výrobkov

Pre mnohé firmy je takýto krok pomerne ťažkým a dlhým rozhodnutím. Ani tu tomu nebolo inak. Spoločnosť preverovala množstvo variant, plusov a mínusov, nielen z hľadiska financií, ale dostupnosti a celkových logistických tokov. Teraz sa však môže na svojej pôde sústrediť oveľa viac na aktivity s pridanou hodnotou a teda to, čo má pre firmu najväčší prínos.

AKÉ VÝZVY ČAKAJÚ NA STIEBEL-ELTRON SLOVAKIA TENTO ROK?

  • Strategické presuny liniek – ukončuje sa výroba starých druhov tepelných čerpadiel a ich miesto by mali zaujať stroje a zariadenia prispievajúce k primárnej výrobe, zníži sa „roztrieštenosť“ výroby a hlavný fokus bude patriť výrobkom, ktoré majú reálny potenciál a budúcnosť (produkty využívajúce obnoviteľné zdroje energie)
  • Príprava na veľký investičný rok 2021 – nechajte sa prekvapiť????

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Vladislav Paliga

„Pokiaľ som obklopený ľuďmi, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu ako ja, t.j. Lean+, tak každá prekážka sa stáva míľnikom, ktorý nás posúva ďalej.“ Tentokrát sa o svoje skúsenosti s nami podelil Vladislav Paliga, procesný inžinier zo spoločnosti SYRÁREŇ BEL SLOVENSKO a.s. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Čítať ďalej »

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »