sk Slovenčina
Blog

Stiebel ELTRON Slovakia (Tatramat) „Inteligenciou k úsporám“

Autor článku: Milan Strela, Production & Logistic Manager, Stiebel-Eltron Slovakia

História spoločnosti Tatramat (dnes už známa ako STIEBEL ELTRON SLOVAKIA) siaha až do roku 1845, od výroby klincov a česadiel na dobytok a kone, cez plechárske výrobky, vojenský sortiment, elektrické ohrievače, kovové palety, elektrické rúry na pečenie, automatické práčky až po výrobu tepelných čerpadiel a ohrievačov vody podľa najmodernejších trendov.

Spoločnosť bola od roku 2004 súčasťou nemeckej skupiny STIEBEL ELTRON a od 1.4 2020 mení oficiálne už svoj názov z TATRAMAT – ohrievače vody, s.r.o. na Stiebel-Eltron Slovakia .

Skúsenosti, stabilné zázemie a moderná technológia im umožňuje produkovať široký sortiment ohrievačov vody vysokej kvality. Produktové portfólio spoločnosti tvoria okrem elektrických, kombinovaných ohrievačov vody i ohrievače s nepriamym či solárnym ohrevom.  Vyrábajú sa v rozličných objemoch od 5 do 500 litrov. Medzi najmodernejšie produkty patrí na Slovensku vyvinuté tepelné čerpadlo pre prípravu teplej vody.

Pôsobí na celosvetovom trhu, s najväčším podielom najmä v európskych krajinách ako sú Česko, Nemecko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Ukrajina, Rusko, pobaltské štáty i štáty bývalej Juhoslávie. Produkty sú dodávané i do USA, Kanady a ázijských krajín.

V minulom roku spoločnosť úspešne zrealizovala viacero zaujímavých zmien:

  1. Prerábka skladu vstupného materiálu

Cieľom bolo zvýšiť skladové kapacity bez rozširovania skladovacej plochy. Nasadením vertikálnych regálových systémov od firmy Kardex a regálových systémov od BITO sa dosiahla nie len vyššia rýchlosť pri zaskladňovaní / vyskladňovaní materiálu, ale aj efektívnosť samotných činností. Projekt trval cca pol roka a už dnes spoločnosť vie, že sa im táto investícia zaručene vyplatila.

2. Implementácia 5S na 30% výroby

Zavádzaniu 5S sa naplno začali venovať v priebehu minulého roka, hoci iniciatívy prebiehali na rôznych pracoviskách separátne už dávnejšie predtým. Táto zmena má veľmi pozitívne ohlasy aj od samotných zamestnancov. Pozitívne hodnotia to, že sa zbavili mnohých nepotrebných vecí, vyslovene si to „užili“ a že sa im v takomto prostredí lepšie pracuje. Samozrejmosťou je aj zavedenie vyššieho levelu štandardov a v neposlednom rade aj udržateľnosť. Stiebel-Eltron Slovakia plánuje v roku 2020 pokrytie v rámci 5S celých 100% výroby.

3. Outsourcing skladu hotových výrobkov

Pre mnohé firmy je takýto krok pomerne ťažkým a dlhým rozhodnutím. Ani tu tomu nebolo inak. Spoločnosť preverovala množstvo variant, plusov a mínusov, nielen z hľadiska financií, ale dostupnosti a celkových logistických tokov. Teraz sa však môže na svojej pôde sústrediť oveľa viac na aktivity s pridanou hodnotou a teda to, čo má pre firmu najväčší prínos.

AKÉ VÝZVY ČAKAJÚ NA STIEBEL-ELTRON SLOVAKIA TENTO ROK?

  • Strategické presuny liniek – ukončuje sa výroba starých druhov tepelných čerpadiel a ich miesto by mali zaujať stroje a zariadenia prispievajúce k primárnej výrobe, zníži sa „roztrieštenosť“ výroby a hlavný fokus bude patriť výrobkom, ktoré majú reálny potenciál a budúcnosť (produkty využívajúce obnoviteľné zdroje energie)
  • Príprava na veľký investičný rok 2021 – nechajte sa prekvapiť????

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Pridajte Komentár

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Andon

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »

Matej Biroš

Dnešný pracovný deň vám radi spestríme rozhovorom s Matejom Birošom, Continuous Improvement Managerom v spoločnosti Prysmian Kablo. Budete mať možnosť nielen bližšie spoznať Mateja po osobnej stránke, ale nahliadnuť aj na jeho spôsob myslenia a postoj k Leanu. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? Od kolegov z odboru vnímam

Čítať ďalej »

#4 DAJTE ORLOVI KRÍDLA A POLETÍ SKUTOČNE VYSOKO

Podpora manažmentu je veľmi dôležitá. Aj tí najzanietenejší inovátori nedokážu posúvať hranice osamote donekonečna a ak nedostanú príležitosť realizovať sa, hrozí im vyhorenie. Síce sa hovorí, že aj málo je niečo, no ak môžeme dosiahnuť viac a skôr, bola by hlúposť to nevyužiť. Štefan si svoju cestu po rokoch úspechov, ale aj omylov našiel a rád sa s vami o ňu podelí. #stefandadulak #veronikagregorkova

Moderátor: Veronika Gregorková, Director /Chairman of Board, Lean Institute Slovakia

Hosť: Štefan Daduľák / Head of Technology, KAMAX

Technické spracovanie: Matej Biroš – Continuous Improvement Manager, Prysmian Kablo

Čítať ďalej »

Klement Fekete

Dnes sme pre vás vyspovedali Klementa Feketeho, zastávajúceho pozíciu Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT a.s. Veríme, že vás svojimi myšlienkami a názormi zaujme a poskytne dostatočnú energiu do ďalších pracovných dní. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? LEAN pre mňa znamená, ako robiť veci jednoduchšie, zamerať sa len

Čítať ďalej »