sk Slovenčina
Členská sekcia

Fekete

Dnes sme pre vás vyspovedali Klementa Feketeho, zastávajúceho pozíciu Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT a.s. Veríme, že vás svojimi myšlienkami a názormi zaujme a poskytne dostatočnú energiu do ďalších pracovných dní.

  • Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

LEAN pre mňa znamená, ako robiť veci jednoduchšie, zamerať sa len na to potrebné, na reálnu funkčnosť. Ak si zoberiete samotnú prírodu, tá nerobí zbytočné veci. Ak by sa do toho nezaplietli ľudia, bola by doteraz samostatne udržateľná. 

  • Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Pracoval som vo švédskej spoločnosti SCA (papierenský priemysel a výrobky z buničiny TENA, LIBRESS, TORK,…) a firma potrebovala výrobné linky zrýchliť, znížiť odpad z výroby a to všetko pri udržaní kvality a znižovaní nákladov na výrobu. Keď sme vo firme dotiahli niekoľko významných zlepšení, ktoré sme potom aplikovali i  v Poľsku, Holandsku a Rusku, až tam sme zistili, že sme vlastne aplikovali LEAN.

Ako Technický Manažér som neskôr potreboval, aby som spolu s tímom našiel iný spôsob na šetrenie ako len prepúšťanie. A tak sme pochopili, čo je LEAN a neskôr sme boli do niektorých nástrojov vyškolení aj Veronikou😉

  • Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

V spoločnosti SCA sme dokázali implementovať zlepšovacie projekty i jednoduché zlepšenia, ktoré používajú doteraz, lebo im pomáhajú. Neskôr v Automotive som pomáhal stabilizovať výrobu nárazníkov na lisoch v Poľsku, kde ma po úspešnej zmene procesu Generálny Riaditeľ raz do mesiaca pozval na obed, a ak mali procesný problém, technológovia sa ma prišli opýtať na názor.

V SLOVNAFT-e to boli projekty, ktoré priniesli firme úsporu v miliónoch EUR, aj keď tomu na začiatku málokto veril. V každej firme je to o ľuďoch a tí kolegovia z LEAN-u i z biznisu, s ktorými sme veci spolu dokončili, sa doteraz zastavia, lebo si pamätajú dni a neskoré večeri pri riešení problémov. To zahreje pri srdci😊.

  • S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Ak meníte zabehnuté veci, musíte rátať s tým, že populárny budete až potom, keď ľudia zmenu akceptujú, potom získate kredit. Dovtedy budete nutné zlo. Ak dokážete zainteresovať lokálny tím, ste na pol ceste k úspechu. Ak si zmenu zoberú za svoju, a nepreženiete to s tlakom, pravdepodobne budete úspešný. Za niekoľko rokov som si na vlastnej koži vyskúšal všetky možnosti, aj tie neúspešné.  

  • Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Prekážky sú na to,aby sa prekonali. Ak sa dlhodobo nedarí, snažím sa v kľude pochopiť, prečo sa to deje. Ak nájdem príčinu, odkonzultujem to s tímom a zmeníme to, alebo akceptujem, že sa to v tomto momente nedá.

Snažím sa v tíme nájsť ľudí, ktorý podporujú zmeny a s nimi ju postupne naštartujeme. Ak takýchto ľudí nenájdete, musíte ich vychovať, čo trvá asi 1-2 roky. Tu je potrebné dostať podporu z manažmentu a ich osobnú účasť v danej zmene. Ak je podpora len formálna, zmena sa nepodarí, lebo stále bude niečo prioritnejšie a za neúspech bude „vinný“ LEAN.  

  • Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Znalosť, skúsenosť, pokora, akceptácia chýb iných i samého seba, vytrvalosť…

(keď som si to teraz prečítal, zistil som, že mám nedostatky😊)

  • Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Nikdy sa nevzdajte toho, čo chcete urobiť. Ale netlačte ľudí okolo, len do vášho názoru, lebo nakoniec ostanete sám. A sám, veci nezmeníte. Podporujte váš tím, aby bol úspešný a vy budete úspešní. Tím vám kredit vráti.

Keďže máme začiatok roku a mnohí si stanovujeme pracovné či súkromné  ciele, ktoré by sme tento rok chceli dosiahnuť, nadviažeme na už vyššie uvedené a ukončíme tento rozhovor myšlienkou: „ Za úspechom je vždy súčet malých snáh opakovaných deň čo deň. “ /Robert Collier/

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#4 DAJTE ORLOVI KRÍDLA A POLETÍ SKUTOČNE VYSOKO

Podpora manažmentu je veľmi dôležitá. Aj tí najzanietenejší inovátori nedokážu posúvať hranice osamote donekonečna a ak nedostanú príležitosť realizovať sa, hrozí im vyhorenie. Síce sa hovorí, že aj málo je niečo, no ak môžeme dosiahnuť viac a skôr, bola by hlúposť to nevyužiť. Štefan si svoju cestu po rokoch úspechov, ale aj omylov našiel a rád sa s vami o ňu podelí. #stefandadulak #veronikagregorkova

Moderátor: Veronika Gregorková, Director /Chairman of Board, Lean Institute Slovakia

Hosť: Štefan Daduľák / Head of Technology, KAMAX

Technické spracovanie: Matej Biroš – Continuous Improvement Manager, Prysmian Kablo

Čítať ďalej »

Fekete

Dnes sme pre vás vyspovedali Klementa Feketeho, zastávajúceho pozíciu Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT a.s. Veríme, že vás svojimi myšlienkami a názormi zaujme a poskytne dostatočnú energiu do ďalších pracovných dní. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean? LEAN pre mňa znamená, ako robiť veci jednoduchšie, zamerať sa len

Čítať ďalej »

Ondrej Griger

„Pozitívny prístup je polovica úspechu.“ Tak týmto mottom sa riadi Ondrej Griger, Integrated Production System Leader zo spoločnosti Jaguar Land Rover. To, že Ondrej patrí k veselým a proaktívne mysliacim ľuďom, môžeme len potvrdiť. Nie všetky úspechy však prichádzajú bezbolestne a každý z nás si sám musí nájsť ten správny smer. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné.

Čítať ďalej »

#3 LEAN MOŽEME VNÍMAŤ Z RÔZNYCH STRÁN, NO KĽÚČOM K ÚSPECHU BUDÚ VŽDY ĽUDIA

Každý, kto sa venuje Lean už niekoľko rokov, zažil rôzne zmeny vo svojom vlastnom ponímaní tejto filozofie, ako aj odlišnú interpretáciu v rámci spoločností. Jedno, čo je a vždy bude však spoločné a kľúčové, sú ľudia okolo nás. Ako sa Róbert dostal k téme Lean a čo všetko si za svoju kariéru v tejto súvislosti dokázal uvedomiť? Prezradíme vám, ako prebiehal projekt VSM a na akých päť pilierov vo Swepe spoliehajú pri budovaní ich Lean kultúry.

Moderátor: Veronika Gregorková, Director /Chairman of Board, Lean Institute Slovakia

Hosť: Róbert Drang, Production Manager, SWEP Slovakia

Technické spracovanie: Matej Biroš – Continuous Improvement Manager, Prysmian Kablo

Čítať ďalej »