Členská sekcia

Klement Fekete

Dnes sme pre vás vyspovedali Klementa Feketeho, zastávajúceho pozíciu Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT a.s. Veríme, že vás svojimi myšlienkami a názormi zaujme a poskytne dostatočnú energiu do ďalších pracovných dní.

  • Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

LEAN pre mňa znamená, ako robiť veci jednoduchšie, zamerať sa len na to potrebné, na reálnu funkčnosť. Ak si zoberiete samotnú prírodu, tá nerobí zbytočné veci. Ak by sa do toho nezaplietli ľudia, bola by doteraz samostatne udržateľná. 

  • Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Pracoval som vo švédskej spoločnosti SCA (papierenský priemysel a výrobky z buničiny TENA, LIBRESS, TORK,…) a firma potrebovala výrobné linky zrýchliť, znížiť odpad z výroby a to všetko pri udržaní kvality a znižovaní nákladov na výrobu. Keď sme vo firme dotiahli niekoľko významných zlepšení, ktoré sme potom aplikovali i  v Poľsku, Holandsku a Rusku, až tam sme zistili, že sme vlastne aplikovali LEAN.

Ako Technický Manažér som neskôr potreboval, aby som spolu s tímom našiel iný spôsob na šetrenie ako len prepúšťanie. A tak sme pochopili, čo je LEAN a neskôr sme boli do niektorých nástrojov vyškolení aj Veronikou?

  • Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

V spoločnosti SCA sme dokázali implementovať zlepšovacie projekty i jednoduché zlepšenia, ktoré používajú doteraz, lebo im pomáhajú. Neskôr v Automotive som pomáhal stabilizovať výrobu nárazníkov na lisoch v Poľsku, kde ma po úspešnej zmene procesu Generálny Riaditeľ raz do mesiaca pozval na obed, a ak mali procesný problém, technológovia sa ma prišli opýtať na názor.

V SLOVNAFT-e to boli projekty, ktoré priniesli firme úsporu v miliónoch EUR, aj keď tomu na začiatku málokto veril. V každej firme je to o ľuďoch a tí kolegovia z LEAN-u i z biznisu, s ktorými sme veci spolu dokončili, sa doteraz zastavia, lebo si pamätajú dni a neskoré večeri pri riešení problémov. To zahreje pri srdci?.

  • S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Ak meníte zabehnuté veci, musíte rátať s tým, že populárny budete až potom, keď ľudia zmenu akceptujú, potom získate kredit. Dovtedy budete nutné zlo. Ak dokážete zainteresovať lokálny tím, ste na pol ceste k úspechu. Ak si zmenu zoberú za svoju, a nepreženiete to s tlakom, pravdepodobne budete úspešný. Za niekoľko rokov som si na vlastnej koži vyskúšal všetky možnosti, aj tie neúspešné.  

  • Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Prekážky sú na to,aby sa prekonali. Ak sa dlhodobo nedarí, snažím sa v kľude pochopiť, prečo sa to deje. Ak nájdem príčinu, odkonzultujem to s tímom a zmeníme to, alebo akceptujem, že sa to v tomto momente nedá.

Snažím sa v tíme nájsť ľudí, ktorý podporujú zmeny a s nimi ju postupne naštartujeme. Ak takýchto ľudí nenájdete, musíte ich vychovať, čo trvá asi 1-2 roky. Tu je potrebné dostať podporu z manažmentu a ich osobnú účasť v danej zmene. Ak je podpora len formálna, zmena sa nepodarí, lebo stále bude niečo prioritnejšie a za neúspech bude „vinný“ LEAN.  

  • Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Znalosť, skúsenosť, pokora, akceptácia chýb iných i samého seba, vytrvalosť…

(keď som si to teraz prečítal, zistil som, že mám nedostatky?)

  • Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Nikdy sa nevzdajte toho, čo chcete urobiť. Ale netlačte ľudí okolo, len do vášho názoru, lebo nakoniec ostanete sám. A sám, veci nezmeníte. Podporujte váš tím, aby bol úspešný a vy budete úspešní. Tím vám kredit vráti.

Keďže máme začiatok roku a mnohí si stanovujeme pracovné či súkromné  ciele, ktoré by sme tento rok chceli dosiahnuť, nadviažeme na už vyššie uvedené a ukončíme tento rozhovor myšlienkou: „ Za úspechom je vždy súčet malých snáh opakovaných deň čo deň. “ /Robert Collier/

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »