Členská sekcia

Ondrej Griger

„Pozitívny prístup je polovica úspechu.“ Tak týmto mottom sa riadi Ondrej Griger, Integrated Production System Leader zo spoločnosti Jaguar Land Rover. To, že Ondrej patrí k veselým a proaktívne mysliacim ľuďom, môžeme len potvrdiť. Nie všetky úspechy však prichádzajú bezbolestne a každý z nás si sám musí nájsť ten správny smer.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Je veľmi ťažké jednoznačne definovať, čo je to vlastne Lean. Častokrát je to každodenná cesta s nejasným cieľom a jediné, čo človek skutočne vie, je to, že sa musí na túto cestu vydať.

Moje osobné motto: „pozitívny prístup je polovica úspechu“ asi najlepšie vystihuje podstatu Lean. Ochota vystúpiť zo svojej komfortnej zóny s cieľom priniesť zlepšenie, za použitia nástrojov a metodológie, ktorú nám Lean ponúka.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Už moje vysokoškolské štúdium bolo sčasti zamerané na Lean výrobu, no v tom čase to boli len japonské slová a texty, ktoré som sa musel naučiť na skúšku. Jeden z mojich najlepších krokov, ktoré som vo svojom živote urobil, bolo nastúpenie na stáž ešte počas vysokej školy v podniku Valeo v Košiciach, kde som následne postupne prešiel na pozíciu Valeo Production system Líder.

Môžem byť len a len rád, že táto spoločnosť mala a má jeden z najlepšie prepracovaných výrobných systémov a taktiež som mal šťastie aj na inšpiratívnych lídrov a kolegov, ktorí formovali moju cestu Lean nadšenca.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Z tých všetkých projektov, ktoré človek za posledné obdobie absolvoval, je veľmi tažké vybrať jeden. Za úspech by som považoval aj to, že počas môjho skoro desaťročného pôsobenia v oblasti Lean, ma to stále ešte baví.

Veľmi si cením dosiahnutie Green Belt certifikátu, účasť pri výstavbe nového JLR závodu, ako aj na viacerých projektoch. Nielen na tých so strategickým zameraním, ale aj pri klasických projektoch s cieľom priniesť úspory.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Ou, úplne najviac ma dokáže frustrovať, keď ľudia argumentujú slovami „ja na to nemám čas“, „je to zbytočné“, „načo to meniť, veď to funguje“. Mnohokrát tento prístup vrcholí až ignoráciou a túto fázu potom už človek musí prekonávať vo vlastnom vnútri.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Ja osobne častokrát pri týchto problémoch zastávam rolu predavača / trhovníka. Jednoducho ponúknem daným ľuďom niečo, čo potrebujú alebo čo prinesie želaný výsledok ihneď. To je ako keď ponúknete dieťaťu nejaký liek alebo niečo menej chutné posypané cukrom. Zároveň každodenná dávka humoru je neoceniteľná pomoc k psychickému zdraviu.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

V určitom zmysle sa už budem opakovať, ale skutočný Lean nadšenec musí byť pozitívne mysliaci človek, ochotný každý deň vystúpiť z komfortnej zóny. Môj aktuálny šéf ma naučil jednu zaujímavú vec, ktorú vždy aplikujem pri koučingu v rámci závodu a tou je vytrvalosť vo veci. Ak 40-krát človeka, či už požiadate, alebo upozorníte, 41-krát to už bude robiť automaticky, lebo vie, že za ním prídete a bude mať od vás pokoj. Niečo také, ako keď voda po stáročia obmýva skalu a nakoniec ju pretvorí na svoj obraz.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Verím, že nikto z vás nikdy nestratí nadšenie pre Lean. Veľmi rád sa opäť s každým  stretnem a porozprávam, či už na konferenciách, stretkách alebo videokonferenciách. Zostaňte pozitívni a naladení na zmenu.

Ďakujeme Ondrejovi, že sa s nami podelil o svoje myšlienky, zážitky a liek na frustráciu v prípade, keď veci nejdú úplne najlepšie. V tejto dobe v roku 2020 sa síce slovné spojenie „ostať pozitívny“ stalo veľmi nepopulárnym, no v oblasti inovácií, zmien, pokroku ako aj Lean, zostane navždy jedným z kľúčových pilierov.

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »