sk Slovenčina
Členská sekcia

Ondrej Griger

„Pozitívny prístup je polovica úspechu.“ Tak týmto mottom sa riadi Ondrej Griger, Integrated Production System Leader zo spoločnosti Jaguar Land Rover. To, že Ondrej patrí k veselým a proaktívne mysliacim ľuďom, môžeme len potvrdiť. Nie všetky úspechy však prichádzajú bezbolestne a každý z nás si sám musí nájsť ten správny smer.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Je veľmi ťažké jednoznačne definovať, čo je to vlastne Lean. Častokrát je to každodenná cesta s nejasným cieľom a jediné, čo človek skutočne vie, je to, že sa musí na túto cestu vydať.

Moje osobné motto: „pozitívny prístup je polovica úspechu“ asi najlepšie vystihuje podstatu Lean. Ochota vystúpiť zo svojej komfortnej zóny s cieľom priniesť zlepšenie, za použitia nástrojov a metodológie, ktorú nám Lean ponúka.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Už moje vysokoškolské štúdium bolo sčasti zamerané na Lean výrobu, no v tom čase to boli len japonské slová a texty, ktoré som sa musel naučiť na skúšku. Jeden z mojich najlepších krokov, ktoré som vo svojom živote urobil, bolo nastúpenie na stáž ešte počas vysokej školy v podniku Valeo v Košiciach, kde som následne postupne prešiel na pozíciu Valeo Production system Líder.

Môžem byť len a len rád, že táto spoločnosť mala a má jeden z najlepšie prepracovaných výrobných systémov a taktiež som mal šťastie aj na inšpiratívnych lídrov a kolegov, ktorí formovali moju cestu Lean nadšenca.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Z tých všetkých projektov, ktoré človek za posledné obdobie absolvoval, je veľmi tažké vybrať jeden. Za úspech by som považoval aj to, že počas môjho skoro desaťročného pôsobenia v oblasti Lean, ma to stále ešte baví.

Veľmi si cením dosiahnutie Green Belt certifikátu, účasť pri výstavbe nového JLR závodu, ako aj na viacerých projektoch. Nielen na tých so strategickým zameraním, ale aj pri klasických projektoch s cieľom priniesť úspory.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Ou, úplne najviac ma dokáže frustrovať, keď ľudia argumentujú slovami „ja na to nemám čas“, „je to zbytočné“, „načo to meniť, veď to funguje“. Mnohokrát tento prístup vrcholí až ignoráciou a túto fázu potom už človek musí prekonávať vo vlastnom vnútri.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Ja osobne častokrát pri týchto problémoch zastávam rolu predavača / trhovníka. Jednoducho ponúknem daným ľuďom niečo, čo potrebujú alebo čo prinesie želaný výsledok ihneď. To je ako keď ponúknete dieťaťu nejaký liek alebo niečo menej chutné posypané cukrom. Zároveň každodenná dávka humoru je neoceniteľná pomoc k psychickému zdraviu.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

V určitom zmysle sa už budem opakovať, ale skutočný Lean nadšenec musí byť pozitívne mysliaci človek, ochotný každý deň vystúpiť z komfortnej zóny. Môj aktuálny šéf ma naučil jednu zaujímavú vec, ktorú vždy aplikujem pri koučingu v rámci závodu a tou je vytrvalosť vo veci. Ak 40-krát človeka, či už požiadate, alebo upozorníte, 41-krát to už bude robiť automaticky, lebo vie, že za ním prídete a bude mať od vás pokoj. Niečo také, ako keď voda po stáročia obmýva skalu a nakoniec ju pretvorí na svoj obraz.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Verím, že nikto z vás nikdy nestratí nadšenie pre Lean. Veľmi rád sa opäť s každým  stretnem a porozprávam, či už na konferenciách, stretkách alebo videokonferenciách. Zostaňte pozitívni a naladení na zmenu.

Ďakujeme Ondrejovi, že sa s nami podelil o svoje myšlienky, zážitky a liek na frustráciu v prípade, keď veci nejdú úplne najlepšie. V tejto dobe v roku 2020 sa síce slovné spojenie „ostať pozitívny“ stalo veľmi nepopulárnym, no v oblasti inovácií, zmien, pokroku ako aj Lean, zostane navždy jedným z kľúčových pilierov.

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Vladislav Paliga

„Pokiaľ som obklopený ľuďmi, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu ako ja, t.j. Lean+, tak každá prekážka sa stáva míľnikom, ktorý nás posúva ďalej.“ Tentokrát sa o svoje skúsenosti s nami podelil Vladislav Paliga, procesný inžinier zo spoločnosti SYRÁREŇ BEL SLOVENSKO a.s. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Čítať ďalej »

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »