sk Slovenčina
Členská sekcia

Michal Demečko

„Za úspech považujem aj každú implementáciu 5S, pretože tam človek zistí, ako dokáže nadchnúť aj tých, ktorí spočiatku neveria“. Michal Demečko, Project Manager Logistics Planning e-Mobility zo spoločnosti Škoda Auto Mladá Boleslav si s nami zaspomínal na svoje začiatky v Lean-e, úspechy, prekážky a jeho overené „triky“ na ich zdolávanie.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Lean pre mňa znamená spôsob ako ísť životom. Či už pracovným alebo súkromným. Lean nám dáva do rúk nie len to, že môžeme pomocou neho určiť víziu a stratégiu, no ponúka nám aj možnosti, ako to všetko dosiahnuť. Nemyslieť len na procesy, stroje, financie a výsledky, ale aj na ľudí a ich potenciál. Zároveň je to spôsob ako uvažovať v dimenzii „Čo keby…?“ a predstaviť si pri tom štíhlosť, priamosť, rýchlosť a jednoduchosť.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Pre mňa to boli na začiatku dve fázy, teoretická a praktická. Teoretická začala v mojich 17tich rokoch, keď mi otec dal do rúk knihu: Baťova prumyslová demokracie a keďže som vtedy navštevoval ročný kurz pod záštitou organizácie Baťa Junior Achievement, tú knihu som doslova hltal. Fascinovalo ma, ako niekto pred pomaly 100 rokmi dokázal efektívne riadiť celú firmu len pomocou pera a papiera. Praktická fáza začala keď som nastúpil ako konzultant v poradenskej firme a bolo potrebné merať, vymýšľať, prezentovať, aplikovať a potom to všetko opakovať, až kým výsledok nebol ako-tak zhodný s predstavou.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Tých úspechov bolo v rámci poradenstva viac, ale medzi tie pre mňa najviac hodnotné patria napríklad skrátenie času obrábania o 12,5%, návrh robotizovaného pracoviska zvárania vzduchotechniky, 90% úspešnosť vzorca na výpočet normatívu spotreby času na základe veľkosti produktu. Ale takisto za úspech považujem aj každú implementáciu 5S, pretože tam človek zistí, ako dokáže nadchnúť aj tých, ktorí spočiatku neveria.

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Pre mňa je to často realizačná fáza. Vziať všetky tie papiere, čísla, výpočty a ísť to urobiť tak ,ako sme si to naplánovali. Vtedy prichádza vytriezvenie a nastupuje improvizácia. Takisto sa mi ako správnemu Lean nadšencovi stáva, že som viac nadšený ako moje okolie, čo so sebou prináša klasickú situáciu, akou je odmietanie zmeny.

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Môj mentor mi často opakuje: „Na tomto projekte nie si až taký dôležitý.“ To moje myšlienky nasmeruje k ľudom, s ktorými pracujem na projekte. Často pomáha vhodný príklad, lepšia vizualizácia alebo len byť ľudský a používať ústa a uši v pomere, v akom nám to Boh nadelil. 

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by si mal držať nadhľad a zároveň mať pod kontrolou detail. Mal by vedieť jednoducho popísať problém a jeho riešenie, presvedčiť ľudí, nadchnúť ich a ukázať im ich potenciál. Prax ukazuje, najlepšie nápady prichádzajú priamo z haly.

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Zdieľanie v rámci komunity z nás robí lepších líňakov 😛  

Ďakujeme ďalšiemu skvelému Lean zanietencovi za to, že sa nezúfa a aj keď to nie je niekedy jednoduché, tak už roky svojou motiváciou pre Lean pozitívne ovplyvňuje ľudí okolo seba. „Múdrosť je v tom, aby sme poznali svoje poslanie a prostriedky na jeho splnenie,“ povedal kedysi Lev Nikolajevič Tolstoj a preto prajeme všetkým, aby si možno práve v Lean- e našli to svoje poslanie a vlastnú cestu, ktorá je im najprirodzenejšia.


Dominika Vargová

Marketing coordinator / Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »