Členská sekcia

Jozef Tomovčík

„Je oveľa dôležitejšie a náročnejšie budovať Lean kultúru, ako si osvojiť len jednotlivé nástroje bez pochopenia súvislostí.“ Jozef Tomovčík, Continuous Improvement & Lean Leader zo spoločnosti Convatec, sa rozhodol s nami podeliť o to, čo sa za roky v praxi o Lean naučil a čo je podľa neho to najkľúčovejšie.

  • Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Je zaujímavé sledovať na sebe samom ako sa postupom času pretvára a zdokonaľuje moje chápanie pojmu Lean. Ak by som túto otázku dostal pred piatimi rokmi, moja odpoveď by zrejme bola: „Je to súbor nástrojov, pomocou ktorých firma dokáže znižovať svoje náklady.“

Dnes už viem, že to nie je ani len polovičná pravda, pretože jedna vec sú Lean nástroje a druhá vec je kultúra Lean. Je oveľa dôležitejšie a náročnejšie budovať Lean kultúru, ako si osvojiť len jednotlivé nástroje bez pochopenia súvislostí. Lean je o ľuďoch, tam treba začať! Je to o tom, ako ľudia navzájom komunikujú, ako vnímajú problémy a ako konajú. Podstatou Lean je vybudovať v ľuďoch schopnosť vidieť plytvanie a hľadať spôsoby, ako toto plytvanie trvale odstrániť. A to nie len v pracovnom, ale aj v osobnom živote.

  • Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Ja som sa s Leanom prvýkrát stretol v čase, kedy som ani nevedel, že toto, čo robím sa opiera o hlavné Lean princípy?. V čase, kedy som pracoval v Automotive industry,  rozbiehali sme novú pobočku v Rumunsku. Mojou úlohou vtedy bolo navrhnúť správne pracovné postupy pre operátorov na jednotlivých pozíciách. To si vyžadovalo veľa pozorovaní, meraní, optimalizovaní a hlavne veľa komunikácie. Hlavným cieľom bolo eliminovať plytvania vo výrobe. Vtedy som si to ešte v takýchto súvislostiach neuvedomoval a nevedel som, že sa práve začína moja Lean cesta.

Keď sme sa s manželkou rozhodli založiť si rodinku, usúdil som, že by bolo lepšie redukovať pracovné cesty a tak som prešiel do MedTech industry, kde som začínal ako Industrial Engineer. Táto pozícia mi ponúkla osvojiť si mnoho nástrojov, ktoré sa v rámci neustáleho zlepšovania využívajú. V súčasnosti pracujem ako Lean Coordinator, kde sa spolu s mojim tímom snažíme pracovať na Lean kultúre.

  • Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za najväčšie kariérne úspechy považujem momenty, kedy ľudia pochopia aj hlbší zmysel implementovaného projektu. Ako príklad uvediem 5S, oslavujem vždy, keď odpoveďou na otázku, „čo je 5S“ nie je slovo „upratovanie“ ? Alebo vtedy, keď pri identifikácii problému začnú ľudia systematicky zbierať potrebné informácie na to, aby správne určili koreňovú príčinu namiesto prístupu pokus-omyl. 

Za najväčší personálny úspech v rámci Lean považujem fakt, že ja sám som sa nastavil na vlnu Lean, ktorá mi dokázala za veľmi krátky čas ukázať, ako sa veci dajú robiť inak.

  • S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Kľúčový pri Lean sú ľudia. Na nich to stojí aj padá. Správne pochopenie podstaty našej práce verejnosťou je zrejme najväčšou výzvou. Lean kultúra je ako kolektívny šport. Ak všetci spoluhráči nemajú rovnaký cieľ a nechcú ho dosiahnuť spoločne s vypätím všetkých síl, šanca na úspech je mizivá!

  • Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

V prvom rade je potrebné stále komunikáciu prispôsobiť cieľovej skupine a mať poruke fakty, ktoré majú svoju silu a vedia presvedčiť. Darmo budem zamestnancovi vysvetľovať, aké je to pre neho efektívnejšie robiť veci inak, keď mu to reálne neukážem. Ako vraví aj súčasný známy rečník Simon Sinek: „Začni otázkou prečo!“. 

Ľudia musia v prvom kroku pochopiť, prečo má Lean zmysel, až potom ho budú nasledovať.

  • Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by mal mať chuť ukázať ľudom, že sa dajú robiť veci inak. Mal by sa ale obrniť trpezlivosťou (na tom ešte pracujem?), byť cieľavedomý a neustále prehlbovať svoje schopnosti, zručnosti a vedomosti.

  • Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Tak ako povedal Steve Jobs: „There is always one more thing to learn and improve!“

S chuťou učiť sa stále niečo nové a zlepšovať veci okolo nás predsa nič nepokazíme , práve naopak! Teším sa, že aj na Slovensku máme takúto komunitu Lean nadšencov, s ktorými si môžeme vymieňať naše skúsenosti. Za zriadenie Lean Institute Slovakia veľký PALEC HORE!!!

Ďakujeme Jozefovi za povzbudenie všetkých, ktorí sa Lean na Slovensku venujú. Pripomenul nám, akú dôležitú rolu v našom živote zohrávajú ľudia okolo nás a aký obrovský vplyv má pozitívna sila kolektívu. Práve pre takýchto ľudí sme tu a radi budeme oporou až „donekonečna“.

Dominika Vargová

Marketing coordinator / Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

9 Zmeny v spoločnosti je potrebné komunikovať „firemným“ jazykom

Prinášame Vám posledný rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Rozhovor s Jiřím Zeman, ktorý pôsobí ako Sr ISC Operations Manager v Honeywell Aerospace Olomouc, vám ponúka jeho recept ako hladko zavádzať zmeny v spoločnosti , dozvieme sa ako ovplyvní pozitívny príklad ďaľšie zmeny a ako to všetko súvisí s Leanom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Zeman / Sr ISC Operations Manager ,Honeywell Aerospace Olomouc

Čítať ďalej »

#8 Vďaka Leanu vieme v spoločnosti robiť veci ľahšie a rozumnejšie

Prinášame vám druhý rozhovor zo série špeciálnych epizód natočených na Lean Summite 2024 v Jasnej. Zaujímavý rozhovor s Michalom Major , ktorý pôsobí na pozícií Poprad Site Director v spoločnosti Beko Europe, vám ponúka možnosť nahliadnúť bližšie do fungovania spoločnosti, akú úlohu zohráva Lean a jeho aplikácií vo všetkých obliastiach firmy. Nechajte sa inšpirovať, ako veci robiť jednoducho, a hlavne s rozumom.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Michal Major / Poprad Site Director ,Beko Europe

Čítať ďalej »

#7 Akú úlohu zohráva Lean v prvej nemocnici novej generácie na východnom Slovensku ?

Podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2024 v Jasnej s veľmi zaujímavým hosťom Mariánom Haviernikom, ktorý pôsobí ako CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko, ktorý nám priblížil ako funguje nemocnica na Východnom Slovensku založená na moderných princípoch. V tomto podcaste sa dozviete akú úlohu zohráva Lean, čo dokáže priniesť a aké výhody má v oblasti zdravotníctva. Ospravedlňujeme sa za zhoršenú kvalitu zvuku, vzhľadom na provizórne podmienky na summite ,avšak tento drobný nedostatok vynahrádza hodnotný obsah.

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Marián Haviernik/ CEO at New Generation Hospital Michalovce  v Penta Hospitals Slovensko

Čítať ďalej »

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre celú skupinu. Z akých prvkov sa tento ich systém skladá, čo je pre nich vo firme dôležité, ako merajú prínos zlepšovacích aktivít a ako budujú angažovanosť a ako sa sám Jirka dostal vôbec k Lean?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Jiří Neužil / Lean Manager, Mann Hummel

Čítať ďalej »