sk Slovenčina
Členská sekcia

Jozef Tomovčík

„Je oveľa dôležitejšie a náročnejšie budovať Lean kultúru, ako si osvojiť len jednotlivé nástroje bez pochopenia súvislostí.“ Jozef Tomovčík, Continuous Improvement & Lean Leader zo spoločnosti Convatec, sa rozhodol s nami podeliť o to, čo sa za roky v praxi o Lean naučil a čo je podľa neho to najkľúčovejšie.

  • Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Je zaujímavé sledovať na sebe samom ako sa postupom času pretvára a zdokonaľuje moje chápanie pojmu Lean. Ak by som túto otázku dostal pred piatimi rokmi, moja odpoveď by zrejme bola: „Je to súbor nástrojov, pomocou ktorých firma dokáže znižovať svoje náklady.“

Dnes už viem, že to nie je ani len polovičná pravda, pretože jedna vec sú Lean nástroje a druhá vec je kultúra Lean. Je oveľa dôležitejšie a náročnejšie budovať Lean kultúru, ako si osvojiť len jednotlivé nástroje bez pochopenia súvislostí. Lean je o ľuďoch, tam treba začať! Je to o tom, ako ľudia navzájom komunikujú, ako vnímajú problémy a ako konajú. Podstatou Lean je vybudovať v ľuďoch schopnosť vidieť plytvanie a hľadať spôsoby, ako toto plytvanie trvale odstrániť. A to nie len v pracovnom, ale aj v osobnom živote.

  • Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Ja som sa s Leanom prvýkrát stretol v čase, kedy som ani nevedel, že toto, čo robím sa opiera o hlavné Lean princípy?. V čase, kedy som pracoval v Automotive industry,  rozbiehali sme novú pobočku v Rumunsku. Mojou úlohou vtedy bolo navrhnúť správne pracovné postupy pre operátorov na jednotlivých pozíciách. To si vyžadovalo veľa pozorovaní, meraní, optimalizovaní a hlavne veľa komunikácie. Hlavným cieľom bolo eliminovať plytvania vo výrobe. Vtedy som si to ešte v takýchto súvislostiach neuvedomoval a nevedel som, že sa práve začína moja Lean cesta.

Keď sme sa s manželkou rozhodli založiť si rodinku, usúdil som, že by bolo lepšie redukovať pracovné cesty a tak som prešiel do MedTech industry, kde som začínal ako Industrial Engineer. Táto pozícia mi ponúkla osvojiť si mnoho nástrojov, ktoré sa v rámci neustáleho zlepšovania využívajú. V súčasnosti pracujem ako Lean Coordinator, kde sa spolu s mojim tímom snažíme pracovať na Lean kultúre.

  • Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za najväčšie kariérne úspechy považujem momenty, kedy ľudia pochopia aj hlbší zmysel implementovaného projektu. Ako príklad uvediem 5S, oslavujem vždy, keď odpoveďou na otázku, „čo je 5S“ nie je slovo „upratovanie“ ? Alebo vtedy, keď pri identifikácii problému začnú ľudia systematicky zbierať potrebné informácie na to, aby správne určili koreňovú príčinu namiesto prístupu pokus-omyl. 

Za najväčší personálny úspech v rámci Lean považujem fakt, že ja sám som sa nastavil na vlnu Lean, ktorá mi dokázala za veľmi krátky čas ukázať, ako sa veci dajú robiť inak.

  • S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Kľúčový pri Lean sú ľudia. Na nich to stojí aj padá. Správne pochopenie podstaty našej práce verejnosťou je zrejme najväčšou výzvou. Lean kultúra je ako kolektívny šport. Ak všetci spoluhráči nemajú rovnaký cieľ a nechcú ho dosiahnuť spoločne s vypätím všetkých síl, šanca na úspech je mizivá!

  • Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

V prvom rade je potrebné stále komunikáciu prispôsobiť cieľovej skupine a mať poruke fakty, ktoré majú svoju silu a vedia presvedčiť. Darmo budem zamestnancovi vysvetľovať, aké je to pre neho efektívnejšie robiť veci inak, keď mu to reálne neukážem. Ako vraví aj súčasný známy rečník Simon Sinek: „Začni otázkou prečo!“. 

Ľudia musia v prvom kroku pochopiť, prečo má Lean zmysel, až potom ho budú nasledovať.

  • Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Lean nadšenec by mal mať chuť ukázať ľudom, že sa dajú robiť veci inak. Mal by sa ale obrniť trpezlivosťou (na tom ešte pracujem?), byť cieľavedomý a neustále prehlbovať svoje schopnosti, zručnosti a vedomosti.

  • Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Tak ako povedal Steve Jobs: „There is always one more thing to learn and improve!“

S chuťou učiť sa stále niečo nové a zlepšovať veci okolo nás predsa nič nepokazíme , práve naopak! Teším sa, že aj na Slovensku máme takúto komunitu Lean nadšencov, s ktorými si môžeme vymieňať naše skúsenosti. Za zriadenie Lean Institute Slovakia veľký PALEC HORE!!!

Ďakujeme Jozefovi za povzbudenie všetkých, ktorí sa Lean na Slovensku venujú. Pripomenul nám, akú dôležitú rolu v našom živote zohrávajú ľudia okolo nás a aký obrovský vplyv má pozitívna sila kolektívu. Práve pre takýchto ľudí sme tu a radi budeme oporou až „donekonečna“.

Dominika Vargová

Marketing coordinator / Lean Institute Slovakia

Zdieľajte:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

Zo života procesáka

Volám sa Vlado, som procesný inžinier v potravinárskom priemysle a rád sa s vami podelím o svoje zážitky, pocity, či pokusy z každodenného pracovného života, ktorých obdobu určite zažívate aj vy.  Ja osobne som sa prvýkrát stretol s Lean v automotive výrobe, kde som začal časom reálne aj chápať, čo je to vlastne taktovanie výrobnej linky, line-balancing, 5S, Kaizen, Jishuken, Muda, a

Čítať ďalej »

5W1H

Tento článok je prístupný len pre členov Lean Inštitútu Slovakia. Pre zobrazenie obsahu sa prihláste na tu

Čítať ďalej »